Zsuzsovej šofér má na krku ďalšie stíhanie. Mosnára obvinili z pokusu o vraždu

Vladimír Mosnár.
Zdroj: TV Markíza

Mal strieľať na exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka. TV Markíza obvinenie potvrdili na Úrade špeciálnej prokuratúry.

Bol tretí marcový večer 2010. Vtedajší krajský poslanec a kontrolór Hurbanova, László Basternák, sa vracal s manželkou z prechádzky so psami, keď na neho niekto vystrelil.

Muž s kapucňou na hlave vraj išiel za nimi už niekoľko metrov. Odrazu pristúpil bližšie a vypálil. Spravil to len raz. Strieľať mal zo zbrane typu ČZ 75, kaliber 9 mm. Potom vraj pokojným krokom odišiel.

Basternák tento útok prežil. Donedávna o záhadnom maskovanom mužovi nikto nič nevedel. Pred niekoľkými dňami ale vyšetrovateľ NAKA obvinil Vladimíra Mosnára z úkladnej vraždy v štádiu pokusu. TV Makíza to potvrdili viaceré dôveryhodné zdroje.

V uznesení sa píše, že Mosnárovi to mal zadať doposiaľ nestotožnený sprostredkovateľ. Petržalčan ale vinu odmieta, podobne ako v ďalšom, už dokonanom zločine.

"Došlo k obvineniu osoby, ktorá mala 3. 3. 2010 strieľať na už nebohého exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka. V súčasnosti sa vzhľadom aktuálne štádium a na prebiehajúce úkony nebudeme podrobnejšie vyjadrovať, ani konkretizovať iniciály obvinených osôb, napísala nám hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.

Informácie o stíhaní už potvrdilo aj policajné prezídium. "Vyšetrovateľ národnej kriminálnej agentúry 18. mája tohto roku obvinil Vladimíra M. z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy spáchaného v štádiu pokusu, ku ktorému malo dôjsť 3. marca 2010 v Hurbanove na osobe László B.," napísal nám Michal Slivka, hovorca policajného prezídia.

Dokonaná vražda

O štyri mesiace neskôr už Bastrenák také šťastie nemal. Zavraždil ho Štefan Kaluz, ktorý si odpykáva trest. Donedávna nechcel prezradiť, kto ho na streľbu najal. Rozhovoril sa až po tom, ako zadržali Alenu Zsuzsovú pre vraždu Jána Kuciaka.

Po rokoch z vraždy Lászlóa Bastrenáka obvinili Romana Ostružlíka, ktorí bol jeho protikandidátom v miestnych voľbách. Sprostredkovateľkou mala byť Alena Zsuzsová a strelca podľa obžaloby najal práve Vladimír Mosnár.


Ten bol s Kaluzom kolega. Obaja pracovali ako ochrankári pre sýkorovca Františka Borbélyho, teda Detektívnu kanceláriu Františka Borbélyho (DKFB).

Všetci traja obžalovaní vinu na vražde exprimátora Hurbanova odmietajú. Aktuálne o ich osude rozhoduje senát Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici na čele so sudcom Jánom Hrubalom.

Chodil v nepriestrelnej veste

Býlalý vrcholový politik a šéf strany SMK, za ktorú zavraždený muž kandidoval, si pred pár dňami zaspomínal na svojho kolegu. „Keď som vstúpil do miestnosti, bolo to v júni (2010, pozn.red.), vonku bola horúčava 35-stupňová, on jediný sedel v saku a keď som mu povedal, že nech dá sako dole, tak povedal, že nemôže, pretože má tam nepriestrelnú vestu," uviedol Pál Csáky na súde, kam ho zavolali ako svedka.

Basternák sa s Csákym stretol na sneme SMK, Basternák ako okresný predseda strany. „Videl som na ňom, že sa veľmi bojí, že je v strese a keď som sa ho pýtal, čo sa tu deje okolo teba, tak povedal, že sú to ľudia, ktorí sa nezastavia pred ničím," dodal Csáky.

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti