Bašternákovi blízki môžu prísť o bohatstvo. Štát chce naspäť stratené milióny

Vietnamka Doan Thi Huong obvinená z vraždy brata Kim Čong-una
Vietnamka Doan Thi Huong obvinená z vraždy brata Kim Čong-una Zdroj: TASR

Ak by súd uznal, že daňový podvodník urobil prevody zámerne, aby majetok neprepadol štátu, všetky machinácie by mohol vyhlásiť za neplatné.

Miliónový majetok, ktorého sa Ladislav Bašternák zbavil pred nástupom do väzenia, ešte nie je stratený. Pôvodne mal prepadnúť štátu, Slovensko si ho teraz vymáha súdnou cestou a žaluje nových majiteľov, informujú Aktuality.sk. Len krátko pred oficiálnou lehotou podala Slovenská republika, zastúpená Okresným úradom Bratislava, takzvanú odporovaciu žalobu.

Štát v nej žaluje nových majiteľov, ktorým Bašternák - zrejme účelovo - daroval alebo na nich previedol svoje bohatstvo. Menný zoznam žalovaných rezort vnútra neprezradil, má ísť o Bašternákovu rodinu a blízkych.

Ak by súd uznal, že daňový podvodník urobil prevody zámerne, aby majetok neprepadol štátu, všetky machinácie by mohol vyhlásiť za neplatné. Vrátil by majetok späť do konkurzu a štát by si ho mohol nárokovať. Jeho hodnota nie je presne vyčíslená, no podľa doterajších zistení ide o milióny eur, ktoré by v prípade právoplatného rozsudku skončili v štátnej kase.

Žalobu mala pôvodne podať správkyňa Bašternákovho konkurzu Lenka Ivanová. Jej nečinnosť kritizovali viacerí odborníci na konkurzné právo aj Nadácia Zastavme korupciu. Neskôr ju vyzýval aj nadriadený okresný úrad a odporúčanie opakovane vyslovilo aj ministerstvo. Nepomohlo – Ivanová sa držala svojho a žalobu napriek sľubom nepodala, dodáva portál.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme žaloba

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.