V pondelok nastúpia niektoré deti do škôl a škôlok. Prečítajte si, ako ich máte pripraviť

ambulancia pocas korony_tvnoviny.mp4
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Na správne postupovanie sme sa opýtali doktorky a psychologičky.

Pandémia koronavírusu je na Slovensku už na ústupe. V rámci uvoľňovania opatrení sa preto opäť otvoria aj školy a škôlky. Tieto kroky však podliehajú prísnym hygienickým a ochranným opatreniam , na ktoré sa riaditelia s personálom pripravujú už niekoľko týždňov.

Najviac sa tejto správe potešili najmä rodičia ale aj deti. Škola už nie je pre deti len prostredie. Rodičia aj deti si uvedomili, že si v škole budujú vzdelanie, kamarátstva, putá, nasýtené sú ich sociálne aj emocionálne potreby.

Od 1. júna sa tak otvárajú základné školy, do ktorých sa môžu vrátiť žiaci prvého až piateho ročníka. Od tohto dátumu sa môžu vrátiť aj deti do materských škôl. Návrat do školských zariadení bude však na dobrovoľnej báze.

Prečítajte si aj: Otvorenie škôlok a základných škôl prvého stupňa. Pozrite sa, ako to bude vyzerať v praxi

Otázne však zostáva, či má zmysel dávať dieťa na jeden mesiac do školy? Podľa psychologičky Evy Gajdošovej určite áno. V priebehu jedného mesiaca dieťa nemá veľa možností, aby získalo nové vedomosti, skôr si opakovalo tie získané. Veľký vplyv to ale bude mať na jeho psychológiu pretože sa opäť socializuje. Deti sa stretnú so svojimi spolužiakmi, opätovne obnovia svoje vzťahy.

„Deťom to dodá pocit bezpečia. Opäť budú v škole, ktorú poznajú so svojimi spolužiakmi a s ich triednou učiteľkou . Pre deti je to potrebný nástup do určitej rutiny, ktorý im dodá pocit bezpečia," vysvetľuje Gajdošová.

Učitelia zas na druhej strane budú môcť zistiť, ktoré učivo je ťažiskové a budú sa mu musieť venovať v septembri.

Zdroj: shutterstock.com/Hrytsiv Oleksandr

Odporúčanie pre rodičov a učiteľov od psychologičky:

- Je potrebné, aby sa učitelia aj rodičia rozprávali s deťmi o ich strachu. Áno, deti sa boja. Hlavne tie, v ktorých rodinách sa ochorenie COVID-19 vyskytlo. U detí sa preto vyvinul strach zo straty blízkej osoby.
- Začnite s deťmi diskutovať o zdraví. Čo to je, ako funguje. Rovnako aj o chorobách a prípadnej smrti. Keď dieťa porozumie týmto oblastiam, jeho úzkosť sa postupne vytratí.
- Učitelia aj rodičia musia zaujať rozvážny, pokojný prístup. Dieťa nemôže vidieť stres a prípadné panikárenie. Vysvetlite, ukážte dieťaťu práve to pozitívne na škole, ako napríklad opätovné stretnutie kamarátov, obľúbenej triednej učiteľky, ktorá im bude oporou.

Najväčšia ťarcha avšak aj tak zostane na učiteľoch. Od nich bude závisieť ako dajú kolektív triedy opäť dokopy. Zároveň musia problémovým deťom vysvetliť, prečo musia všetko dodržiavať a prípadne ich upokojiť.

S návratom detí do školy súhlasí aj doktorka Monika Pališková, prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov. Bude veľmi potrebné aby sa rodičia s deťmi predtým porozprávali. Čaká ich ťažká úloha

Prečítajte si aj: Ak rodičia zostanú s deťmi doma, majú vraj nárok na ošetrovné. Dostanú ich v skutočnosti?

Podľa doktorky je potrebné takto pripraviť deti na návrat do školy:

- Pre deti je vo vysvetľovaní zásadné ak použijete slovo dôležité. Nevysvetľujte im pravidlá vo forme zákazov. Skúste mu povedať, že je dôležité dodržiavať rozostupy, je dôležité neobjímať kamarátov a pod.
- Upovedomte svoje dieťa na fakt, že tým, že chráni seba, chráni aj ostatných. Nielen v triede, ale aj doma v rodinnom kruhu.
- Deťom by ste mali vysvetliť, kde rúško musí a nemusí nosiť. V prípade ak ho chce nosiť, aj v priestoroch, kde to nie je potrebné, musia učitelia vysvetliť komunite, že na tom nie je nič zlé. Tie deti to robia len preto, aby chránili seba aj ostatných.
- Apelujete aj naďalej aby si deti často umývali ruky. Úrad verejného zdravotníctva zverejnil aj leták so správnou technika umývania. Ten by sa mal vytlačiť a zverejniť aj v triedach
- V neposlednom rade si deti nemôžu požičiavať veci. Vysvetlite im, že v tomto období si musia vystačiť s tým čo samy vlastnia, prípadne, im potrebné pomôcky dokúpite.

BRATISLAVA/vd

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Učitelia

Dôležité udalosti