Obchodníci chcú zrušiť seniorom ich čas na nákupy

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TASR/AP Photo/John Minchillo

Rovnako chcú aj zrušiť obmedzenia na počet zákazníkov v prepočte na plochu.

V obchodoch by bolo už treba zrušiť čas vyčlenený pre seniorov, ako aj hygienickú plochu predajne 15 (m2) požadovanú na jedného zákazníka, tvrdí prezident zväzu obchodu Martin Katriak.

Podľa jeho slov pokiaľ ide o činnosť obchodu v tomto období, pomaly sa zotavuje po viac ako dvojmesačnej nečinnosti z dôvodu zatvorenia väčšiny predajní.

"V podstate možno konštatovať, že po prvej fáze - po 2 až 3 dňoch od otvorenia, kedy obchody znova štartovali a zákazníci sa do obchodov vracali pomalšie, je situácia v súčasnosti už konsolidovaná a obchody začínajú pracovať na plný výkon. To je dobre, pretože činnosť obchodov podporuje aj činnosť ich dodávateľov a výrobcov," spresnil.

TIP: Až 80 % Slovákov chce mať obchody v nedeľu zatvorené

Z toho je podľa Katriaka zrejmé, aký je dôležitý obchod pre slovenskú ekonomiku. "Evidujeme však ešte dve regulačné podmienky, ktoré svojho času mali iste svoje opodstatnenie, ale radi konštatujeme, že už nie sú potrebné. Ide o osobitný čas vyčlenený pre seniorov a obmedzenie 15 m2 na zákazníka. Tieto opatrenia by mohli byť už zrušené," dodal prezident zväzu.

Pre situáciu v súvislosti s koronavírusom rozhodol krízový štáb, že obchody pre seniorov budú otvorené od 09.00 do 12.00, neskôr im o hodinu skrátili možnosť nakupovať. Už niekoľko týždňov platí, že tieto otváracie hodiny majú pre obchody odporúčací charakter a už môžu v tomto čase nakupovať aj iní zákazníci.

V nedeľu sú všetky predajne zatvorené a obchodníci majú tento deň využiť na dezinfekciu priestorov a skladov.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Obchod

Dôležité udalosti