Schyľuje sa k zásadnej zmene. Mobily by mali byť také, ako sme ich poznali kedysi

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza,

Odborníci opatrenia týkajúce sa mobilov vítajú, nádeje však miernia.

Výrobcovia mobilov dnes už v drvivej väčšine predávajú zariadenia, ktoré výmenu batérie neumožňujú. Pri otvorení mobilu svojpomocne prepadá záruka, pričom niektorí výrobcovia samostatné batérie nepredávajú. Píšu Novinky.

Ľudia tak podľa nariadenia Európskej komisie (EK) pri znížení kapacity batérie namiesto jej výmeny zariadenia radšej vymenia za nové.

Kedy budú návrhy na opravu mobilných zariadení prejednávať, nie je podľa Martina Sváška zo zastúpenia EK v Česku jasné, vzhľadom aj na vplyv pandémie koronavírusu.

Opatrenie by však malo nadväzovať na nariadenie Európskej únie o ekodizajne u vybraných spotrebičov, ako sú napríklad práčky či chladničky. Tie sa od prvého marca 2021 budú musieť dať opraviť.

Odborníci opatrenia týkajúce sa mobilov vítajú, nádeje však miernia. „Je to krok správnym smerom, ale, úprimne, najčastejší dôvod pre vyhodenie starého zariadenia to nie je. Batéria vydrží dlhšie, než samotný mobil. Podstatná časť ľudí chce mať nový model mobilného telefónu, aby zvládal všetky stále náročnejšie aplikácie. Preto starý prístroj často odložia skôr, ako na ňom odíde batéria," povedal predseda spolku Opravme Česko Jan Charvát.

Kritici však vidia aj iný problém. Výmenná batéria zrejme znemožní dodávať mobily, ktoré sú najmä vo vyšších triedach označované ako odolné voči vode či prachu. Taktiež by mohlo dôjsť k zmenšeniu kapacity batérie.

Riaditeľstvo EK pre technológie Connect však tvrdí, že žiadne mobily nie sú aj napriek tvrdeniam výrobcov naprosto vodeodolné a žiadny z nich neposkytuje záruku proti poškodeniu prístroja pri dotyku s vodou.

Vodeodolnosť telefónu podľa riaditeľstva zaisťuje najmä lepidlo, ktorého vlastnosti sa však časom zhoršujú.

V spojení s ďalším opotrebovaním ako sú ohýbanie, vystavenie pôsobnosti vzduchu a kvapalinám väčšina zariadení stráca vodeodolnosť do dvoch rokov.

BRATISLAVA/rd

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Batéria

Dôležité udalosti