Svetový deň bez tabaku

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Shutterstock/ nenadkostic_foto

Tabakový priemysel sa zameriava na novú generáciu.

Tridsiaty prvý máj je Svetovým dňom bez tabaku už od roku 1987. Vtedy ho vyhlásila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), píše Úrad verejného zdravotníctva.

Zdravotnícke spoločnosti vedú dlhoročné boje s tabakovými firmami. Podľa nich tabak ohrozuje zdravie každého človeka a v mnohých prípadoch je aj smrteľný. Zverejnené údaje hovoria, že každoročne zomrie v dôsledku užívania tabaku približne osem miliónov ľudí, ďalších približne milión úmrtí je spôsobených druhotne - u pasívnych fajčiarov.

Tento rok je preto hlavnou témou svetového dňa bez tabaku práve ochrana mládeže a prevencia pred fajčením a užívaním nikotínu.

Zdroj: uvzsr/WHO

Práve im prispôsobuje tabakový priemysel svoju výrobu. Vyrábajú nové druhy cigariet v podobe elektronických, bezdymových, ale aj shisha. Prispôsobivú im svoje dizajny, odtiene aj príchute. Snažia sa im dostať do popredia modernými reklamami.

Aj v súčasnej dobe, kedy celý svet bojuje s pandémiou koronavírusu, sú fajčiari zaradení do vyššej rizikovej skupiny.

V rámci Svetového dňa bez tabaku odborní pracovníci z regionálnych úradov verejného zdravotníctva poradia záujemcom, ako sa možno zbaviť závislosti od tabaku. Záujemcovia sa môžu obrátiť na Linku pomoci na odvykanie od fajčenia - 0908 222 722. Je k dispozícii každý pracovný deň od 8.00 do 15.00 h, uvádza Úrad verejného zdravotníctva na svojej stránke.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Svetový deň

Dôležité udalosti