Chatárov a domácich v Banskom Studenci rozhneval novozavedený poplatok

Herci sa museli dať otestovať
Zdroj: Martina Kašiarová

Obec pristúpila k špeciálnemu poplatku za rozvoj.

Banský Studenec je známy Kolpašskými jazerami. Práve vďaka nim sa okolité prostredie stalo rajom pre chalupárov. Tí ale narúšajú pokojný vidiecky život miestnym obyvateľom.

Obec disponuje úzkymi cestami, ktoré pre zvýšený prejazd áut trpia a ničia sa. Práve preto obec pristúpila k špeciálnemu poplatku za rozvoj.

„Peniaze využijeme na opravu ciest a prípadných porúch," vysvetlil starosta obce Pavol Santoris.

Zdroj: Martina Kašiarová

Obec sa ďalej stará o verejné osvetlenie, rovnako aj o vybudovanie osvetlenia v nových chatárskych oblastiach. Práve preto sme zaviedli poplatok 35 eur za štvorcový meter úžitkovej plochy stavby. Ten zaplatia všetci stavebníci, rovnako pri rozširovaní a nadstavovaní už existujúcich stavieb.

Skupina chatárov napísala starostovi list, nový poplatok sa im totiž nepáči. Výhody podľa nich budú čerpať starousadlíci, aj keď ho oni neplatili. "Je to v podstate trest pre nových stavebníkom. Je pekné, že sa chce obec rozvíjať, no nie je to úplne spravodlivé," povedala miestna žena.

Prečítajte si aj: Muž, ktorý mal zabiť osemmesačnú dcérku, krátko nato splodil ďalšie dieťa. Matka o týraní mlčala

Nový poplatok hnevá aj miestnych. V prípade, ak si chcú postaviť nový dom, taktiež musia zaplatiť. „Teraz ja musím zaplatiť, čo som tu vyrastal, čo som sa tu narobil, čo som staval tamto dom smútku, školu, tamto škôlku, kultúrny dom. Ja pre týchto cudzích hej, lebo sa tu začali rozťahovať," vysvetľuje ďalší obyvateľ.

Podľa starostu sa však znížiť poplatok pre domácich nedá. Túto možnosť zváži na budúci rok.

BANSKÁ STUDENEC/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Chatári

Dôležité udalosti