Stavbu lyžiarskej haly, ktorá rozdelila Donovaly, povolila samotná obec

Problém s týmto zámerom má Banskobystrický samosprávny kraj.

Nepomohla petícia ani námietky prokuratúry. Výstavba celoročnej lyžiarskej haly na Donovaloch je o krok bližšie k výstavbe. Stavebný úrad v obci totiž veľkolepý projekt odobril.

Zima aj v lete, pred horúcim slnkom sa ukryjete do krytej haly - v nej sa bude dať lyžovať či snoubordovať. Takto to naplánoval investor. Súčasťou má byť klzisko, wellness a veľké parkovisko.

Investor predpokladá, že sem počas roka príde asi 200-tisíc ľudí. Obec zapracovala projekt do územného plánu a nedávno vydali rozhodnutie o umiestnení stavby.

Problém s týmto zámerom má Banskobystrický samosprávny kraj. Podľa nich nie je územný plán v súlade s územným planom VÚC, a preto malo byť podľa nich konanie pozastavené, kým sa toto nevyrieši.

Rovnakú námietku mala aj okresná prokuratúra. Obec protestu nevyhovela, myslia si totiž, že hlavná námietka, teda nesúlad územných plánov, je neopodstatnená.

Ako nám povedal právnik Donovál Michal Ševčík, podľa príslušných paragrafov Stavebného zákona túto skutočnosť posudzuje okresný úrad v sídle kraja a od neho to má obec súhlasné stanovisko.

„Momentálne sa snažíme zaimplementovať všetky podmienky, pretože rozhodnutie je veľmi prísne. Má 44 strán," konštatoval za investora Igor Obšajsník.

Projekt má fanúšikov aj odporcov

Na letné lyžovanie sa tešia najmä turisti, naopak domáci - no nielen oni - spísali proti nemu petíciu s vyše 20-tisíc podpismi.

Investor chce vytvoriť nové pracovné miesta a investovať desiatky miliónov do rozvoja cestovného ruchu. Domáci si zasa chránia jeden z posledných nedotknutých kútov Donovál.

No a samosprávne kraje sa medzitým snažia o to, aby mali väčšie práva pri plánovaní podobných stavieb. „Posilnenie kompetencií samosprávnych krajov v územnom plánovaní sme riešili na rokovaní SK8 s ministrom životného prostredia, budeme o tom hovoriť aj s ministrom dopravy," reagovala hovorkyňa kraja Lenka Štepáneková.

Zdroj: kontio.sk

Stavbu komplexu odobrili aj ochranári. Petícia proti výrubu stromov, ktorú doručili nespokojní obyvatelia na ministerstvo životného prostredia koncom minulého roka, prišla podľa všetkého neskoro.

Envirorezort už v tejto fáze nemôže do procesu zasiahnuť ani ho ovplyvňovať. Terajší šéf Ján Budaj si chce postup úradov pri plánovaní stavby preveriť. Donovalský stavebný úrad teda musí počkať na stanovisko prokuratúry, ktorá sa môže obrátiť na súd. Kým nebude územné rozhodnutie právoplatné, investor nedostane stavebné povolenie.

Téme sa venuje reportérka Martina Kašiarová.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

DONOVALY/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Stavba

Dôležité udalosti