Rakúsko takmer zbankrotovalo. Kurióznu chybu v návrhu rozpočtu si všimli na poslednú chvíľu

Diana Kovaľová tesne po vyhlásení výsledkov.
Zdroj: TASR/AP/Ronald Zak

Rakúski opoziční poslanci zo strany Slobodných označili návrh rozpočtu, ktorý nepracuje s reálnymi číslami, za drzý.

Rakúska vláda riešila vo koncom minulého týždňa kuriózny problém, ktorý ale mohol priviesť krajinu k bankrotu. Pred hlasovaním o rozpočte si totiž jeden z opozičných poslancov všimol, že čísla sú v návrhu nesprávne napísané. V dokumente chýbalo vysvetlenie, že ide o miliardy eur a nie iba o státisíce.

To by okrem iného znamenalo, že by štát mohol miesto plánovaných 102 miliárd eur použiť na náklady iba 102-tisíc eur. Plánované príjmy by boli iba 82-tisíc, miesto 82 miliárd eur.

Na prvý pohľad sa môže zdať chyba banálna, ale ako upozornil denník Kurier, Rakúsko by sa v prípade schválenia chybného návrhu ocitlo v takzvanej platobnej neschopnosti. Nemohlo by napríklad vyplácať dôchodky, platy štátnych zamestnancov ani plánovanú pomoc pre firmy zasiahnuté koronakrízou. Koalícia sa poslancovi za upozornenie na chybu poďakovala.

Rozpočet počíta s deficitom 20,6 miliardy eur, čo je o 20 miliárd viac, ako sa predpokladalo pred pandémiou koronavírusu.

Rakúski opoziční poslanci zo strany Slobodných označili návrh rozpočtu, ktorý nepracuje s reálnymi číslami, za drzý. Došlo preto k hlasovaniu o odvolaní ministra financií Gernota Blümela, koalícia ho však vo funkcii podržala.

VIEDEŇ/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Rakúsko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.