Hotelieri nevedia, čo bude cez leto. Od vlády chcú jasne počuť, či im pomôže

0106_Kusok_zo_mna_01_06_P30_Po_21_20__12.mp4
Zdroj: TASR/AP

Premiér pred časom vyzýval, aby sme dovolenkovali na Slovensku.

Obsadenosť hotelov je minimálna. Cestovný ruch na Slovensku má problémy, ľudí to vraj za rekreáciou neťahá a podpora od vlády zatiaľ neprichádza. Hotelieri nevedia, čo bude cez leto, potrebovali by poznať termín, ktorý zatiaľ nepozná nik - kedy sa znovu otvoria hranice.

Prázdne hotely a vypustené bazény. Cestovný ruch dostal za posledné viac ako dva mesiace poriadnu facku a aj po čiastočnom májovom uvoľnení opatrení sa z nej nepozbieral.

„Obsadenosť je do desať percent, často aj v jednociferných číslach. Aj počet rezervácií na ďalšie mesiace je nízky. Ak sme nevedeli povedať, kedy otvoríme bazény, wellnessy, nejavili záujem o akúkoľvek rezerváciu," povedal nám prezident zväzu cestovného Marek Harbuľák.

To sa však už od stredy (3. 6.) zmení. Vláda totiž povolila hotelom poskytovať prakticky všetky služby tak ako doteraz - vrátane wellnessov či hotelových reštaurácií.

„V prípade ubytovacích služieb sa ruší 24-hodinový odstup medzi ubytovanými na izbe a tiež povinnosť mať samostatné sociálne zariadenia," priblížil opatrenie premiér Igor Matovič.


Ani uvoľnenie opatrení podnikateľom v cestovnom ruchu nestačí. Mnohí sú mimo schém vládnej pomoci, a tak už niekoľkokrát žiadali vládu o daňové úľavy a aj o to, aby rekreačné poukazy tento rok preplácal štát. Pomoc však zatiaľ neprišla - premiér sa k nej ešte minulý týždeň vyjadroval neurčito.

„Najlepšia podpora cestovného ruchu bude, keď zostaneme cez leto na Slovensku a využijeme naše ubytovacie kapacity, ale diskutujeme aj o takomto riešení, aby sme podnikateľom v cestovnom ruchu pomohli," tvrdil.

Harbuľák v mene zväzu hovorí, že chcú pripomenúť vláde, aby sa ich požiadavkami zaoberala a čo najskôr sa vyjadrila, či majú s pomocou rátať.

Rovnako tak by potrebovali vedieť aj to, kedy sa otvoria hranice. Štatistiky totiž ukazujú, že 40 percent z ľudí dovolenkujúcich na Slovensku sú cudzinci. A keďže sa k nám zatiaľ nemajú ako dostať na viac ako dva dni, neťahá ich to sem vôbec.

„Potrebujú vedieť kedy, za akých podmienok budú môcť pricestovať a vycestovať. Potrebujeme to vedieť včas a s dostatočným predstihom, aby sme vedeli informovať, kedy si budú môcť vedieť spraviť rezerváciu," dodal Harbuľák.

Na to však asi nikto zatiaľ odpoveď nepozná. Naša diplomacia rokuje s jednotlivými štátmi samostatne, kľúčový však zrejme bude dátum 15. jún. Na vtedy Európska komisia odporúča otvoriť hranice v celej Európe.

Téme sa venuje reportér Martin Petro.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Cestovanie

Dôležité udalosti