Námestníčka GP vysvetľovala výrok, že Jankovská by mohla vyviaznuť s nižším trestom

Pavučina Kočnerových kontaktov.
Pavučina Kočnerových kontaktov. Zdroj: TV Markíza

Slová Viery Kováčikovej spustili vlnu kritiky.

Okolo Moniky Jankovskej to opäť vrie. Rozruch rozpútala prvá námestníčka generálnej prokuratúry. V rozhodnutí o sťažnosti obvinených v kauze Búrka naznačila, že bývalá štátna tajomníčka by mohla vyviaznuť s výrazne nižším trestom. Ihneď to spustilo kritiku. Námestníčka generálnej prokuratúry v utorok svoje vyjadrenia vysvetľovala.

Bola to akcia, akú Slovensko nezažilo. V putách skončilo 13 sudcov, ktorých obvinili z korupcie. Medzi nimi aj Moniku Jankovskú, ktorú stíhajú v postavení verejného činiteľa, za čo jej hrozí 5 až 12 rokov väzenia. V zmenkovej kauze totiž mala v prospech Mariana Kočnera ovplyvňovať sudkyňu Zuzanu Maruniakovú v čase, keď sedela na stoličke štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti.

Sudcovia podali voči obvineniam sťažnosti, o ktorých rozhodovala generálna prokuratúra. Tá ich všetky odmietla, v odpovedi k Jankovskej sa objavila aj táto úvaha. „Z konštrukcie skutku je zrejmé, že obvinená nekonala v postavení verejného činiteľa," informoval Dennik N.

Túto vetu napísala v rozhodnutí prvá námestníčka generálnej prokuratúry Viera Kováčiková, ktorá rovnako ako Jankovská v minulosti pôsobila v Trenčíne. Zároveň naznačila, či v prípade bývalej štátnej tajomníčky nešlo len o trestný čin nepriamej korupcie, čo by pre Jankovskú mohlo znamenať výrazne nižší trest.

„Toto považujem za zlý vtip. Skutočne hrozí, že skončí s podmienečným trestom," reagoval v utorok šéf ústavnoprávneho výboru parlamentu Milan Vetrák.

Tvrdí, že Jankovská zasahovala do nezávislosti súdu, čo je v tomto prípade kľúčové. Právni zástupcovia TV Markíza, ktorá je v kauze jednou z poškodených strán, sú tiež presvedčení, že obvinenie by malo byť, naopak, prísnejšie. Podľa Daniela Lipšica navádzala ako ústavný činiteľ sudkyňu.

Takisto je tu otázka výšky škody. Maruniaková rozhodla v prospech Kočnera o osemmiliónovej zmenke, TV Markíza v utorok zároveň na NAKU doručila uplatnenie nároku na odškodné, ktoré jej vzniklo v súvislosti so súdnym sporom.

„Máme za to, že konaním týchto osôb bola spôsobená škoda takmer dva milióny eur a vzhľadom na to musí byť aj stanovená právna kvalifikácia," tvrdí právny zástupca TV Markíza Tomáš Kamenec.

Zdroj: TASR

Lipšic dodáva, že konanie Maruniakovej smerovalo ku škode veľkého rozsahu a tam by tá kvalifikácia mala byť ešte vyššia.

A čo na to samotná prvá námestníčka generálneho prokurátora? Tá v utorkovom stanovisku zdôraznila, že sťažnosť Moniky Jankovskej v celom rozsahu zamietla. A pri svojich úvahách v rozhodnutí vychádzala len z informácií, ktoré mala v tom čase k dispozícii. Zásahy do vyšetrovania odmieta.

„O právnej kvalifikácii rozhoduje vyšetrovateľ a dozorujúci prokurátor na základe zadovážených dôkazov v priebehu celého vyšetrovania," reagovala Kováčiková.

Zisťovali sme na špeciálnej prokuratúre, ktorá vyšetrovanie tejto korupčnej aféry dozoruje, či plánuje v súvislosti s Jankovskou prekvalifikovať obvinenie. Prokuratúra na prípade naďalej pracuje, aj preto sa k detailom nechcela vyjadrovať.

Reportáž spracoval René Medzihradský a Lukáš Zuzelka.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zuzana Maruniaková

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.