Dovolenkový seriál: Otvára sa aj Bulharsko, Slováci ho môžu navštíviť bez karantény

Leto sa blíži a dovolenka v zahraničí môže byť reálna aj v tomto období.

Koronavírus má na Slovensku priaznivý vývoj a aktuálny počet infikovaných pacientov napovedá, že ustupuje. Zároveň sa blíži leto, a tak prirodzene mnohých zaujíma, či si už môžeme začať plánovať pobyt pri mori.

Jednotlivé európske krajiny totiž svoje hranice postupne otvárajú a pripravujú sa na turistov. Prinášame vám preto dovolenkový seriál, v ktorom sa bližšie pozrieme na to, ako by mohla vyzerať letná dovolenka v obľúbených destináciách.

V tomto dieli si priblížime situáciu v Bulharsku. Aj to patrí medzi krajiny, ktoré sú zasiahnuté novým koronavírusom iba mierne. Opatrenia proti jeho šíreniu prijalo v marci a postupne ich začalo uvoľňovať v máji.

Krajina Balkánskeho polostrova eviduje od začiatku šírenia vírusu dokopy vyše 2500 pozitívne testovaných osôb, v prepočte 368 prípadov na milión obyvateľov. Ochoreniu podľahlo takmer 150 pacientov. Pozitívne je, že sa uzdravilo už viac ako 1200 infikovaných. Vývoj epidémie v Bulharsku a po celom svete môžete sledovať v prehľadnej tabuľke TU.

Karanténu zrušili aj pre Slovákov

Slováci sú očakávaní už aj v ďalšej obľúbenej dovolenkovej destinácii. Od 1. júna totiž môžu vstúpiť do Bulharska návštevníci zo Slovenska bez povinnej karantény.

Toto nariadenie platí pre návštevníkov z väčšiny krajín Európskej únie, v ktorých je epidemiologická situácia priaznivá. Zatiaľ v zozname nie sú napríklad prichádzajúci zo Švédska, Španielska, z Talianska či Veľkej Británie.

Ako upozorňuje naše ministerstvo zahraničia, Bulhari na svojej suchozemskej hranici vykonávajú kontroly osôb pri vstupe prostredníctvom mobilných zariadení a merajú aj ich telesnú teplotu. Vopred sú určené zariadenia na ubytovanie cestujúcich, u ktorých bude podozrenie na COVID-19.


Národná letecká spoločnosť Bulgaria Air naďalej poskytuje leteckú prepravu na trase zo Sofie do Viedne a Prahy. Stanovené sú dátumy na jún aj začiatok júla.

Cestujúci na letisku, u ktorých sa počas lekárskej kontroly zistilo, že majú zvýšenú teplotu prostredníctvom termovízneho kamerového systému, sú podrobení skríningu. Budú sa musieť pozhovárať s lekárskym personálom v určených miestnostiach.

V prístavoch platia obdobné opatrenia ako na letiskách, Bulhari nedávno obnovili už aj medzimestskú dopravu v krajine.

Pláže pod dohľadom

Vyhnúť sa zájazdom do zahraničia a uprednostniť letnú dovolenku na Slovensku odporúča momentálne vláda aj odborníci vrátane profesora Vladimíra Krčméryho. No palicu nad pobytom pri mori neláme.

A práve väčšinu krajín Balkánu považuje za najmenej rizikové, keďže je v tejto oblasti priaznivá epidemiologická situácia a dostaneme sa tam aj autom, čo je mometálne najmenej rizikový spôsob cestovania.

Pobyt pri Čiernom mori z pohľadu bezpečnosti schvaľuje aj Jana Varinská zo Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA). „Ako veľa iných krajín EÚ aj Bulharsko prijalo opatrenia pre ochranu turistov. Dovolenkujúci sa preto nemusia obávať," komentovala.


Pre Slovákov je Bulharsko vyhľadávaných miestom. Ako pripomína Varinská, v roku 2017 a 2016 bolo z pohľadu organizovaného cestovného ruchu našimi turistami najnavštevovanejšou krajinou. „V prvom rade určite lákajú nízke ceny, ale aj príjemní ľudia a krásne dlhé piesočnaté pláže," hovorí.

Bulhari sú pripravení všetky pláže prísne sledovať. V nasledujúcich mesiacoch ich totiž budú kontrolovať každý deň. Na všetkých plážach bude povinný rozostup medzi slnečníkmi a ležadlami a vo všeobecnosti platí, že môžu byť obsadené len do polovičnej kapacity.

V súvislosti s koronavírusom neočakáva Jana Varinská ani výrazné zmeny v cenách. „Bulharsko pripravilo pre klientov niekoľko bezplatných pláží. Určite teda budú plážové služby lacnejšie a zmeny cien ostatných služieb sa neočakávajú," dodáva.

Otvorili obchodné centrá aj vonkajšie terasy

Bulharsko postupne ruší opatrenia súvisiace s koronavírusom od polovice mája, no naďalej platí napríklad povinnosť nosiť rúška.

Otvorené sú reštaurácie a kaviarne. Zákazníci však môžu zatiaľ sedieť len na terasách alebo v záhradách. Stoly musia byť vo vzdialenosti 1,5 metra, spoločne môžu pri nich sedieť štyri osoby, viac v prípade, že ide o členov rodiny zo spoločnej domácnosti.

Výnimku nemá ani personál v spomínaných reštauráciách. Okrem rúška môžu mať na tvári aj štít a na rukách rukavice. Povinnosťou je dezinfikovať miesta po každom zákazníkovi.

Po dvoch mesiacoch znovuotvorili aj nákupné centrá či fitnescentrá, dostupné sú aj niektoré hotely a bazény. Návštevníkov vítajú vo vnútorných múzeách či galériách, povolené sú aj divadelné predstavenia a koncerty na vonkajších pódiách.

Zdroj: TASR/BTA

V Bulharsku sú povolené aj individuálne vonkajšie aktivity a prechádzky v horách či národných parkoch. V máji otvorili aj kiná, pričom obsadených môže byť maximálne 30 percent sedadiel.

Ďalšie kroky v uvoľňovaní opatrení budú závisieť od vývoja epidémie v krajine. Ak sa však náhodou situácia zhorší, je možné, že opäť zavedú prísnejšie reštrikcie. Zatiaľ sa Bulhari pripravujú na príchod turistov, ktorých vlani za normálnych okolností privítali päť miliónov.

BRATISLAVA/rk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Letné noviny

Dôležité udalosti