Chcete sa zbaviť krtka v záhrade? Máme pár rád, ako to urobíte bezbolestne

Bude vás to stáť iba pár centov.

Záhradkárska sezóna je už v plnom prúde. V rovnakom nasadení je aj krt obyčajný. Porýľuje záhradu, postará sa aj o škodcov. Zároveň však aj podrýva zeleninu a z trávnika vie urobiť oranisko. Skúsený záhradkár hovorí, že sa musíme s krtom naučiť žiť.

Cibuľa aj mrkva sú už vonku. Políčka sa začínajú zelenať. S nimi sa začína aj boj s počasím, škodcami i krtkami. Záhradkári hovoria, že sa s nimi musia nejako naučiť žiť.

Nesmieme však zabúdať na to, že krt je aj užitočný. Okrem toho, že prevzdušňuje pôdu, požiera tiež hmyz. V okrasnej záhrade ho však chce len málokto. Keďže je to chránený živočích, je niekoľko humánnych spôsobov, ako ho z nej vyhnať.

Tipy ako sa zbaviť krtka

Niektorí hovoria, že do krtej diery je potrebné nasypať zvyšok z uvarenej mletej kávy a zaberie to. Ekológ Peter Brunovský radí dať palicu do fľaše, pretože v nej štrká.

Do nory naliať napríklad ocot alebo namočiť starú handru do benzínu. Predseda Zväzu záhradkárov Malacky - Pomoravie Alojz Kunštek hovorí, že na internete sa dajú nájsť rôzne nápady, vraj aj cesnak krtka odpudzuje.

Brunovský si myslí, že samotný cesnak možno toľko krtkovi neprekáža, ale mali by sme ho zmiešať do odvaru.

Krtkom nevoňajú ani chlpy psov a mačiek, niekto používa aj elektronické odpudzovače. Na trávniky zasa mechanickú zábranu. Osvedčené a dobré sú aj siete proti krtkom.

Dostupné sú aj pasce. Vložíme ich do neporušeného tunela, zakryjeme zemou, aby do nich neprenikalo svetlo. Keď sa začne indikátor hýbať, znamená to, že je zviera v pasci. Potom ju stačí odniesť čo najďalej od domu alebo záhrady a dúfať, že si nenájde cestu späť.

Na Záhorí nakrúcala Soňa Cipínová.

MALACKY/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krtko

Dôležité udalosti