Jankovskej vďaka špeciálnemu prokurátorovi Kováčikovi hrozí nižší trest, zasiahnuť môže Čižnár

Filip Tůma a Nela Pocisková
Zdroj: FOTO TASR - Michal Svítok

Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik vraj zmenil kvalifikáciu tak, aby mohla Jankovská vyviaznuť s podmienkou.

Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) podáva podnet generálnemu prokurátorovi Jaromírovi Čižnárovi, aby prešetril postup prvej námestníčky generálneho prokurátora Viery Kováčikovej. Podľa Šeligu mala rozhodnúť o prekvalifikovaní skutkovej podstaty, za ktorú má byť súdená Monika Jankovská, a tým nemá byť stíhaná ako verejný činiteľ, aby ju bolo možné odsúdiť na menší trest.

"Podávam podnet Čižnárovi, aby prešetril postup Kováčikovej a aby si zavolal špeciálneho prokurátora Kováčika a ten následne špeciálneho prokurátora, ktorý to má na starosti, a bolo vysvetlené, čo sa deje a prečo sa mení kvalifikácia," uviedol podpredseda parlamentu s tým, že šéf GP môže dať dnes pokyn na to, aby bola Jankovská stíhaná prísnejšie.

Kováčiková a následne špeciálny prokurátor Dušan Kováčik podľa Šeligu zmenili kvalifikáciu tak, aby mohla Jankovská vyviaznuť s podmienkou.

Šeliga tvrdí, že Jankovská pôsobila ako verejný činiteľ dlhšie obdobie, keďže bola sudkyňou, štátnou tajomníčkou i poslankyňou, ktorá si neuplatňovala mandát.

"Nerozumiem pani Kováčikovej, akým formalizmom prišla k tomu, že uvažujme čo i len o tom, že Jankovská nebola verejný činiteľ, a že znížme jej kvalifikáciu, aby miesto osem až dvanásť rokov mohla dostať tri až sedem," povedal.

O zmiernení kvalifikácie pri obvinení Jankovskej informoval Denník N. Bývalá štátna tajomníčka bola zadržaná v marci v rámci policajnej akcie Búrka. Obvinenia pre sudcov padli z trestných činov korupcie, zasahovania do nezávislosti súdu a marenia spravodlivosti.

Čižnár odmieta akékoľvek zasahovanie do trestnej veci vedenej na Úrade špeciálnej prokuratúry v takzvanej kauze Búrka. Informovala o tom hovorkyňa Generálnej prokuratúry (GP) SR Andrea Predajňová.

GP SR pripomína, že prvá námestníčka generálneho prokurátora Viera Kováčiková v predmetnej veci žiadny pokyn na zmenu právnej kvalifikácie dozorujúcej prokurátorke neuložila.

"Netreba snáď opakovane zdôrazňovať, že všetky opravné prostriedky proti uzneseniam o vznesení obvinenia boli zamietnuté bez toho, aby sa zmenila právna kvalifikácia," doplnila Predajňová. Doplnila, že právna kvalifikácia závisí od dokazovania v prípravnom konaní a dôkazov.

Pokiaľ dozorujúca prokurátorka oznámila zmiernenie kvalifikácie, takýto postup bol podľa stanoviska GP SR "prinajmenšom predčasný". "Znovu zdôrazňujeme, že vyšetrovanie je na začiatku, vo veci je potrebné vykonať množstvo dôkazov a po ich vyhodnotení sa bude reagovať aj ustálením právnej kvalifikácie, tak ako vo všetkých trestných veciach, v ktorých sa vedie trestné stíhanie," zdôraznila hovorkyňa.

Prokuratúra zároveň upozornila podávateľa, že v prípade podania obžaloby definitívne a s konečnou platnosťou o právnej kvalifikácii skutkov každého z obvinených rozhodne nezávislý súd.

"Takže úvahy o tom, ako 'kto chce komu napomáhať' sú len čistým vytĺkaním politického kapitálu, čo je v trestnom konaní absurdné a neprípustné a možno ho považovať za otvorené zasahovanie do nezávislosti orgánov činných v trestnom konaní," doplnila Predajňová. V stanovisku sa GP SR pýta, či sme dospeli do doby, keď sa má prokurátor báť vysloviť právne úvahy, ktoré nie sú v súlade s názorom politikov.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Dušan kováčik

Dôležité udalosti