Zákaz predaja ochranných pomôcok by sa mohol čoskoro uvoľniť

Premiér Igor Matovič.
Zdroj: TASR/AP

Dôvodom je zlepšenie situácie okolo nového koronavírusu.

Zákaz predaja osobných ochranných prostriedkov by sa mohol čiastočne uvoľniť. Dôvodom je zlepšenie situácie okolo nového koronavírusu. Vyplýva to z novely zákona v súvislosti s mimoriadnymi opatreniami súvisiacimi so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19.

Iniciatívny materiál z dielne ministerstva zdravotníctva na svojom štvrtkovom zasadnutí odobrila vláda SR. Národná rada SR ho prerokuje v skrátenom legislatívnom konaní.

Novelou zákona by sa mohli upraviť ustanovenia súvisiace s epidemiologickými ambulanciami kreovanými pre pacientov s ochorením COVID-19.

Ďalej by sa upravili podmienky, pri ktorých môže byť pomer úhrady zdravotnej poisťovne a doplatku poistenca za liek, zdravotnícku pomôcku alebo dietetickú potravinu zmenený tak, aby sa udržala stabilita systému verejného zdravotného poistenia. Rovnako by zrušila dočasné pozastavenie ďalšieho vzdelávania zdravotníckych pracovníkov.

"Cieľom novely je udržanie stability systému verejného zdravotného poistenia. Úprava legislatívy by priniesla ročnú úsporu vo výške najmenej dva miliónov eur. Návrh má pozitívny vplyv na zníženie výdavkov domácností v súvislosti s očakávaným znížením doplatkov za lieky v zozname kategorizovaných liekov," uvádza dôvodová správa materiálu.

Účelom návrhu zákona je prijatie nevyhnutných úprav v súvislosti s vývojom pandemickej situácie z dôvodu ochorenia COVID-19 spôsobeným koronavírusom SARS-CoV-2 na území Slovenskej republiky.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Predaj

Dôležité udalosti