Domáce

Predstavte si, že by byty zdraželi za tri mesiace až o 26 percent. Je také miesto

Dom v Nitre, kde sa vyhrážal muž zabitím
Zdroj: TV Markíza

Spomínate si, čo odštartovalo krízu v roku 2008?

S rýchlym rastom cien bytov a domov má skúsenosti aj Slovensko. Pred vypuknutím krízy v roku 2008 najmä vo väčších mestách draželi byty z mesiaca na mesiac, ale ešte strmšie zdražovanie zrejme zažívajú Londýnčania.

Stačili tri mesiace a za nehnuteľnosť musí záujemca zaplatiť o 25,8 percenta viac než pred štvrťrokom, vyplýva z údajov, ktoré v stredu zverejnila spoločnosť Nationwide.

Cena typickej stavby podľa hlavného ekonóma Nationwide Roberta Gardnera dosiahla v Londýne prvýkrát 400-tisíc libier (500-tisíc eur).

Bývanie zdražovalo nielen v Londýne, ale v celej krajine (medziročne o 11,8 percenta), pričom Veľká Británia nie je osamotená. Ceny nehnuteľností už dlhšie strašia napríklad aj Nemecko.

Práve neschopnosť splácať úvery na bývanie odštartovala v roku 2008 krízu v USA, odkiaľ sa preniesla do celého sveta.

Odvrátená strana dobrých správ

Správy, ktoré prichádzajú z Veľkej Británie, pritom vyznievajú, akoby sa ostrovnému štátu veľmi darilo. Kým ešte v roku 2011 HDP padalo, po spustení širšieho "tlačenia" peňazí sa ekonomika rozbehla a nezamestnanosť razantne klesla (aktuálne približne 6,5 percenta - hoci kritici poukazujú na to, že mnohí ľudia získali len čiastočné úväzky).

Informácie o prudkom rastie cien nehnuteľností (za ktorým môže byť v samotnom Londýbe aj záujem bohatých cudzincov) však guvernér britskej centrálnej banky Mark Carney za dobré rozhodne nepovažuje.

Už skôr označil rastúcu zadlženosť domácností za najväčšiu hrozbu pre finančnú stabilitu. Sprísňuje preto pravidlá pre poskytovanie úverov. Pôžičku presahujúcu 4,5-násobok ročného príjmu žiadateľa by malo dostať maximálne 15 percent záujemcov.

Aj v NemeckuCeny stúpajú aj v Nemecku, hoci nie tak prudko.

V Berlíne, Hamburgu, Mníchove, Kolíne, Frankfurte či v Stuttgarte sú domy a byty podľa odhadov o 10 až 20 percent drahšie, než je ich reálna hodnota.

Aj v USA už ceny oproti roku 2008 výrazne vzrástli, ale ešte nedosahujú úroveň spred krízy.

Na Slovensku sa v prvom kvartáli roka 2008 sa platilo za meter štvorcový v priemere 1549 eur, v prvom štvrťroku 2014 to bolo 1221 eur.

Zdroj: TASRBRATISLAVA/ SITA, TVNOVINY.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.