Domáce

Novinka pre Slovákov v Česku. Vláda rozhodla o poplatkoch v zdravotníctve

Muž pri pôrode - ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock.com

Platí sa napríklad za návštevu všeobecného lekára.

Česká vláda dnes súhlasila so zrušením tridsaťkorunového poplatku u špecialistov, praktických lekárov, ako aj poplatkov za recept. Spravodajskému serveru iDNES.cz to potvrdil minister zdravotníctva Svatopluk Němeček.

"Áno, návrh bol schválený. Vyjadrím sa k nemu po vláde," napísal v SMS Němeček. Novela, ktorú vláda odsúhlasila, sa týka poplatkov v ordináciách a za recept. Netýka sa 90 korún za návštevu pohotovosti.

Vlani sa na nich s výnimkou nemocníc vybralo 3,5 miliardy korún (128 miliónov eur). Poplatky prestanú platiť 1. januára 2015.

Novelu ale ešte musí odsúhlasiť parlament a podpísať prezident.

"Regulačný poplatok za recept a ošetrenie v ambulantnej starostlivosti už plní svoju regulačnú funkciu len obmedzeným spôsobom a v kontexte finančných dopadov na poistencov, ktorí ich musia platiť, ide o ich neúmerné zaťažovanie," píše rezort v dôvodovej správe k novele zákona o zdravotnom poistení.

Už od januára tohto roku neplatia pacienti 100 korún v nemocnici za deň. Preto štát mimoriadne do zdravotných poisťovní ešte v tomto roku pridá 2,1 miliardy korún, čím chce nemocniciam pokryť výpadok príjmov. Peniaze do nemocníc dorazia v druhej polovici júla. 

Zdroj: Shutterstock.com

PRAHA/ TASR, TVNOVINY.sk, mg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.