Kočner nelustroval iba novinárov. Informácie hľadal aj na kritikov zo sociálnej siete

Našli sa uňho dáta o osobných údajoch, rodine i politických názoroch diskutérov na Facebooku.

Nelustroval len novinárov, ale aj svojich kritikov. Marian Kočner zbieral informácie o obyčajných ľuďoch, ktorí mu na sociálnej sieti písali kritické komentáre.

Našli sa uňho dáta o osobných údajoch, rodine i politických názoroch diskutérov na Facebooku. Neváhal na nich nasadiť dokonca svoje volavky. Ľudí, ktorých dal Kočner lustrovať, toto zistenie šokovalo.

Keď Kočner pred dvoma rokmi spustil na internete svoju reláciu na Pranieri, v ktorej útočil na novinárov, nie všetky reakcie divákov boli pozitívne, kritickým komentárom pod videom prispel aj Ondrej. Vtedy ešte nevedel, aké to bude mať dôsledky.

Zdroj: TASR

„Kritizoval som viacero jeho príspevkov a poukazoval som na to, že tento človek, ktorý podozrivý z viacerých káuz, hádže špinu na ľudí, ktorí poukazujú na kauzy," povedal nám Ondrej Jariabka.

Pri vyšetrovaní vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice našli policajti u Kočnera aj USB kľúč, na ktorom boli detailné dáta o štyroch ľuďoch - Kočnerových kritikov z Facebooku. Informovali o tom aktuality.sk v spolupráci s medzinárodnou sieťou investigatívnych novinárov. Zložku na kľúči mal aj Ondrej. Povedal nám, že si o ňom vylustroval informácie a ostal po zistení znechutený.

Rodinné fotografie aj údaje zo sociálky

Okrem toho Kočner zhromaždil aj viaceré Ondrejove fotografie, dokonca aj jeho psa a mačky, no súčasťou bola aj fotka s údajmi zo Sociálnej poisťovne. Jej hovorca Peter Višváder konštatoval, že medializovaný prípad považujú za podnet a interne sa ním zaoberajú.

Zložku mal u Kočnera aj ďalší kritik jeho relácie, Martin. Ako upozornil bloger, zisťoval si o ňom nielen, kde pracuje, no aj údaje o jeho rodičoch, rodinnom živote, majetkových pomeroch, záľubách a politických názoroch. Do ich súkromia sa dokonca snažil preniknúť cez svojich ľudí. „Nasadil na mňa volavky, aby si ma pridali na FB, ale to neprešlo," tvrdí.

Zdroj: TASR

Z Kočnerovej Threemy vyplýva, že informácie o svojich kritikoch zrejme riešil Kočner s Norbertom Bödörom, ktorý podľa výpovede Petra Tótha na súde lustroval pre Kočnera aj novinárov. „Potreboval preukázať na Facebooku, že ty nebudeš písať o mne takéto veci. Išlo o zastrašovanie," dodáva Ondrej.

Obete Kočnerových lustrácií zvažujú právne kroky, inšpekčná služba rezortu vnútra tvrdí, že sa týmto prípadom už zaoberá, rovnako ako vyšetruje lustrovaných novinárov.

Reportáž spracoval René Medzihradský.

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kritika

Dôležité udalosti