Začali raziť tunel Bikoš pri Prešove, je súčasťou obchvatu mesta

Aktuálna víťazka SuperStar
Zdroj: TASR

Keď bude celý úsek obchvatu R4 hotový, prejazd Prešovom sa skráti asi o deväť minút.

Na stavbe severného obchvatu Prešova začali raziť tunel. Bude súčasťou štvorkilometrového úseku rýchlostnej cesty, ktorá centrum mesta odľahčí od tranzitnej dopravy. Koronakríza postup prác nespomalila.

Ako povedal rezortný šéf Andrej Doležal, „nie je pravda, že na východe nič nie je." Doplnila ho primátorka Andrea Turčanová, že teraz majú „pomyselné svetlo na konci tunela".

Do kopca nad mestom zahryzol bager a na stavbe R4 začali raziť vyše kilometrový tunel Bikoš. Na jeho portále podľa starej baníckej tradície osadili sošku svätej Barbory. Má chrániť každého, kto vstúpi do jeho podzemia Bikoša.

Dvojrúrový tunel zo severu na juh bude raziť asi stovka robotníkov. „Keď prídeme viac do útrob kopca, predpokladáme, že hornina stvrdne a bude musieť použiť vrtno-trhacie práce," vysvetlil riaditeľ stavebnej firmy Jozef Hric.


Sutinu z tunela využijú na stavbe, preraziť ho plánujú do roka. S prácami nemeškajú, nespomalila ich ani koronakríza. „Skutočne to zvládli, ako keby žiadna kríza nebola. Nie je tu omeškanie ani hodinu," tvrdí generálny riaditeľ NDS Juraj Tlapa.

Podľa Mariána Moravčíka úsek nie je náročný a je krátky. Jediné prekvapenie môže robotníkov čakať iba v tuneli.

Prvý úsek rýchlostnej cesty by mali dokončiť o tri roky. Prejazd mestom sa potom vďaka nemu vodičom skráti o deväť minút.

Finišujú už aj so stavbou západného diaľničného obchvatu, ktorý by mali, aj s dvojkilometrovým tunelom, odovzdať do užívania na budúci rok. Po dobudovaní týchto dvoch úsekov už nepôjde tranzit cez centrum Prešova. „Posledné roky svedčia o tom, že konečne sa vláda a ministerstvo dopravy začalo zaujímať aj o východ Slovenska," myslí si Turčanová.

Zatiaľ nie jasné, ako bude vyzerať druhá etapa rýchlostnej cesty smerujúcej do Poľska. Ministerstvo dopravy stále čaká na analýzu Útvaru hodnoty za peniaze. „Keď to analýza potvrdí, budeme stavať v plnom profile. Ak to nepotvrdí, pôjdeme v pol profile, ale musíme to brať v širšom kontexte medzinárodného koridoru," dodal Doležal.

Nakrúcal reportér Martin Jedinák.

PREŠOV/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Tunel

Dôležité udalosti