Rekreácia na horách či v kúpeľoch môže byť aj tento rok pre seniorov lacnejšia

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Zisťovali sme, kedy a kde je možné požiadať o poukaz.

Štát opäť prispeje na dovolenky dôchodcom. Penzisti môžu využiť 50-eurový príspevok na rekreáciu v kúpeľoch či na horách. Záujem je enormný aj napriek pandémii. No za štátne znova nebudú oddychovať všetci.

Seniori, ktorí sú na starobnom či výsluhovom dôchodku, sa môžu v týchto dňoch prihlasovať na pobyty v kúpeľoch či rekreačných zariadeniach. Ak splnia podmienky, štát im poskytne zľavu.

„Každý nepracujúci dôchodca má nárok jedenkrát v roku využiť štátnu účelovú dotáciu vo výške 50 eur," povedala nám Magdaléna Mellenová z Odborového združania potravinárov.

Po minulé roky boli v tomto čase zariadenia už dávno plné. Niektorí si aj tento rok rezervovali pobyty už v januári či februári, no vzhľadom na mimoriadnu situáciu pobyty stornovali. Teraz záujem ožíva znova.

„O rekreačno-kúpeľné poukazy pre dôchodcov je mimoriadny záujem a v tomto roku je enormný, taký veľký nebol. Ani toľko poukazov sme na začiatku nikdy nedostali. Tým dôchodcom skutočne aj 50 eur pomôže, máme takých, ktorí majú veľmi nízke tie dôchodky a chcú ísť do kúpeľov aspoň takto, je to výhodné," tvrdí predsedníčka Jednoty dôchodcov v Nových Zámkoch Mária Malperová.

Prvé rekreačné pobyty s dotáciou sa začínajú predávať s nástupom od 14. júna, potom od 21. júna.

„Ani naše služby sme nemohli poskytovať, pretože tu boli opatrenia krízového štábu, napríklad na 10 metrov štvorcových jedna osoba, dva metre ulička medzi stolmi, cudzí nesmú sedieť pri stole, ale pevne verím, že od polovice júna všetky tieto prekážky, ktoré brzdia poskytovanie služieb pre dôchodcov, budú odstránené," konštatovala Mellenová.

Na všetkých sa nedostane

Ministerstvo práce priznalo na rekreačné pobyty dotáciu v sume 680-tisíc eur. To vystačí na rekreáciu takmer 14-tisíc penzistov. Pobyty organizuje Jednota dôchodcov, ktorá má zmluvy s vybranými kúpeľnými zariadeniami, Konfederácia odborových zväzov ponúka svoje hotely Sorea a Odborový zväz potravinárov Penzión Oravská horáreň na Orave.

Na výber je široká škála liečebných kúpeľov či hotelov v rámci celého Slovenska. Cena za sedemdňový pobyt s plnou penziou sa pohybuje od 120 eur vyššie. Môže sa však, samozrejme, líšiť podľa sezóny, kvality ubytovania, ale aj od počtu liečebných procedúr. Niektoré zariadenia akceptujú aj jedno dieťa na prístelke, takže starí rodičia si môžu zobrať vnúča.

Informácie o tom, aké pobyty, kedy a za akú cenu môžete využiť, nájdete v kluboch dôchodcov, v tlači aj na webových stránkach organizátorov. A na základe toho stačí urobiť rezerváciu.

Pozrite si reportáž, ktorú spracovala Andrea Mačošková.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Rekreačné poukazy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.