Po zvýšení daní sa zaradili medzi najdrahšie obce a mestá. Žijú na dedine, no platia ako na Slavíne

Vlani obec takú vysokú daň z nehnuteľností obyvateľom nevyrubovala.

Obec Limbach pri Pezinku sa zvýšením daní z nehnuteľností zaradila medzi najdrahšie obce a mestá na Slovensku. Najvyššiu sadzbu pritom schválili ešte v roku 2018. Minulý rok ale vysoké poplatky od obyvateľov nepýtali.

Zatiaľ čo si mnohí obyvatelia Limbachu počas koronakrízy uťahovali opasky, obec im hneď po nej uštedrila ranu pod pás. Tí, čo platili doteraz za svoje veľké nehnuteľnosti pár desiatok eur, musia teraz vyťahovať stovky.

Obec podľa miestnych nezaujíma, či niekto po kríze prišiel o prácu alebo je jeho firma na pokraji prežitia. Poplatky zaskočili všetkých - bohatých, chudobných a aj dôchodcov, ktorí budú musieť siahnuť ešte hlbšie do vrecka.

Pán Štefčík platil okolo 27 eur, teraz očakáva viac ako 150 eurovú daň. "Áno, na jednej strane sa hovorí, že Limbach je vychýrená obec a že tu bývajú len bohatí, ale nie je to tak. Ja som na dôchodku a tie peniaze by mi, samozrejme, chýbali," tvrdí.

Najvyššiu možnú daň za nadpodlažie zapracoval do VZN bývalý poslanec Národnej rady SR za stranu Smer-SD Anton Martvoň ešte v roku 2018. Obhajoval to tým, že Limbach ju nezvýšil ani raz za 16 rokov.

"Ja vždy dávam tú najvyššiu sadzbu, aby sa nestalo to, že by odbor daní dal sadzbu, ktorá by bola protizákonná," hovoril na zasadnutí miestneho zastupiteľstva.

To znamená, že skontroloval, aby odbor daní nedal ani o cent navyše. Zaujímavosťou ale je, že obec vlani vysokú daň obyvateľom nevyrubovala, a mnohí si preto mysleli, že je to len preklep.

Nahevaní sú obyvatelia aj poslanci

Jedna z miestnych poslankýň priznala, že nevedela, čo podpisuje. Keby vedela, že išlo o takú sadzbu, nikdy by to nedpopísala a obyvateľom sa ospravedlňuje.

Starostka Adriana Čechovičová dnes ale tvrdí, že vlani nevyberali dane z technických príčin, nešlo podľa nej o žiadny preklep.

"Určite nie, poslanci sú svojprávni, majú vedieť čítať a písať a skontrolovať, aké to VZN je, vyvesuje sa 15 dní vopred," hovorí.

Nahnevaní sú tak obyvatelia aj poslanci. V Limbachu nastala situácia, ktorá sa už nedá vrátiť späť. Podľa starostky je obec v mínuse a platiť sa jednoducho musí. Inú možnosť vraj nemá. Mnohí jej teraz vyčítajú, že dane nezvyšovali postupne. Susedné obce k takémuto nepopulárnemu kroku ešte nepristúpili.

Podľa ZMOSU ale obce zvyšovať dane za nehnuteľnosti budú. Mnohé to už avizovali najmä potom, čo im bývalá vláda dala na plecia sociálne balíčky ako školské obedy zadarmo.

Opatrenia, ktoré musia obce urobiť, budú vždy nepopulárne, a teda buď zvýšia dane alebo obmedzia rozsah verejných služieb. A keďže musia schvaľovať vyrovnaný rozpočet, ďalšiu možnosť nemajú.

Pozrite si reportáž Branislava Tomagu:


Záznam Televíznych novín nájdete aj v našom bezplatnom archíve na Markíza Plus.

LIMBACH/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Limbach

Dôležité udalosti