Zemplínska šírava sa po 30 rokoch začala prebúdzať k životu. Viacerým sa to nepáči

Ozývajú sa aktivisti, ochranári i rybári.

Pozemky pri Zemplínskej šírave sú len pre vyvolených. Tvrdia to aktivisti, ktorí kritizujú spôsob, ako ich vodohospodári prenajímajú súkromným firmám. Spochybňujú výhodnosť takýchto prenájmov a obávajú sa, že pláže prestanú slúžiť verejnosti.

Po viac ako 30 rokoch sa vodná nádrž, nazývaná Slovenské more, prebúdza k životu. Na Zemplínskej šírave sa upravujú pláže, pribúdajú nové stavby na brehu i vo vode, ale nájdu sa aj projekty, ktoré sú zatiaľ iba na papieri. A aj keď ich investori nerealizujú, z pozemkov chcú profitovať. Obľúbené miesto pre rybárov sa tak zmenšilo o polovicu.

Boli sme na mieste, kde investor začal práce na výstavbe akejsi zátoky pre jachty. Na brehu pribúdajú chatky a vo vode stavia vlnolam. Tvrdí, že má všetky potrebné povolenia. Ochranári sa o novej stavbe dozvedeli, až keď sa začalo stavať. Upozorňovali, že v lokalite žijú bobry. Podľa investora tu ale nikdy neboli.

„Ja som tu nikdy bobra nevidel, ani vetvička tu nebola nikdy obhryzená," tvrdí majiteľ Peter Petrovka.

Ochranári nariadili monitoring, ktorý potvrdil, že bobry tu skutočne nie sú. Pred dvoma rokmi sa im tu ale celkom páčilo.

Stavebný ruch bezprostredne pri vode Zemplínskej šíravy sa nepáči miestnym aktivistom. Kritizujú spôsob, akým pozemky vodohospodári prenajímajú na desiatky rokov dopredu.

„Máme tu firmy, ktoré priamo uzatvorili zmluvy bez verejných súťaží. Ako stanovili ceny za tieto pozemky?" pýta sa aktivistka z OZ Šírava Anka Ladžinská.

Vodohospodári tvrdia, že ceny stanovujú podľa znaleckých posudkov. A prínos plánovaných projektov pre danú lokalitu konzultujú s obcami.

„Naším predmetom činnosti nie je ponúkanie pozemkov verejnosti ako v prípade realitných kancelárií. Nejde o predaj pozemkov, ktorý podlieha verejnej obchodnej súťaží a následnému povoleniu z ministerstva životného prostredia," vysvetľuje hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Mário Bocák.

Aktivistom ale takéto vysvetlenia nestačia. Sú presvedčení, že do danej problematiky má čo povedať aj verejnosť. A žiadajú ministra životného prostredia, aby sa na prenajímanie pozemkov v okolí Šíravy podrobne pozrel. Či tak urobí, nám do uzávierky z ministerstva neodpovedali.

Reportáž nakrúcal Vladimír Bučko:


Záznam Televíznych novín nájdete aj v našom bezplatnom archíve na Markíza Plus.

MICHALOVCE/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zemplínska Šírava

Dôležité udalosti