Pomalé vyšetrovanie v kauze nástenkový tender. Stopy vedú k vplyvným ľuďom

Zvýšia sa prídavky.
Zvýšia sa prídavky. Zdroj: TV Markíza

Upozorňuje na to Aliancia Fair-play.

Podľa Aliancie Fair-play sú v kauze nástenkový tender ešte stále nepotrestaní vysokopostavení ľudia. Polícia však podľa nej vo veci koná veľmi pomaly. Navyše hrozí premlčanie skutku, a tak sa možno pred súd ani nedostanú.

Kauza, pri ktorej išli do väzenia dvaja bývalí ministri zo Slovenskej národnej strany, vraj nie je dotiahnutá do úplného konca. Okrem Mariána Janušeka či Igora Štefanova sú v pozadí prípadu ešte aj iné osoby, ktoré štát obrali o milióny eur. No tie sa stíhaniu vyhli.

Riaditeľ Aliancie Peter Kunder hovorí, že stopy smerujú k veľmi vplyvným ľuďom. Hoci ide o podozrenia zo spáchania obzvlášť závažných trestných činov, podľa Aliancie k nemu polícia pristupovala zvláštne.

Oznámenie podali na Národnej kriminálnej agentúre, odtiaľ prípad po 24 dňoch poslali žilinským policajtom. Žilinskí vyšetrovatelia ale po 22 dňoch prípad poslali naspäť do Bratislavy na prokuratúru. Aliancia prípad sleduje preto, že podozrivým v kauze starej 13 rokov nahráva čas.

"Skutočne hrozí, že niektoré trestné činy budú premlčané," tvrdí Kunder. Prokuratúra podľa zistení Aliancie postupovala rýchlejšie a spis pridelila vyšetrovateľovi. Ten ho ale poslal na úrad špeciálnej prokuratúry. A to je všetko, čo o prípade, ktorý iniciovali, vedia.

"Vo veci sa koná. Vec je pridelená konkrétnemu dozorujúcemu prokurátorovi, ktorý rovnopis spisového materiálu predložený vyšetrovateľom s cieľom realizovať procesný úkon prokurátora aktuálne preskúmava za účelom posúdenia všetkých skutočností súvisiacich s vyhodnotením veci z hľadiska právnej kvalifikácie a tým spojenej aj vecnej príslušnosti prokurátora," znie stanovisko Úradu špeciálnej prokuratúry.

Prokurátor vyhodnocuje aj to, ako prípad úzko súvisí s už rozhodnutou kauzou. Vyšetrovateľovi podľa neho nič nebráni, aby v prípade robil, čo má.

A podľa polície koná aj ona sama. Aliancii Fair-play odkazuje, že ak by došlo k prieťahom videli by to na prezídiu.

"Policajný zbor vedie štatistiky v potrebnom rozsahu a pravidelne vyhodnocuje údaje z nich a to aj vo vzťahu k dodržiavaniu zákonných lehôt v trestnom konaní," uviedlo prezídium.

Aliancia chce vedieť ako polícia aj prokuratúra postupuje. Tu ju ale polícia odkazuje na správu generálneho prokurátora z roku 2018, podľa ktorej je konanie pred začatím trestného stíhania neverejné a výlučne vecou dotknutých subjektov a či by takéto opatrenie bolo prínosom pre verejnosť je podľa správy vecou odbornej diskusie.

Téme sa venoval Branislav Tomaga.


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kauza

Dôležité udalosti