Domáce

Keď nás trápia kĺby

Fotolia_11705580_XL.JPG

Máte problém ráno rozhýbať sa? Pociťujete občas bolesti kĺbov? Sú to prvé varovné signály, že s kĺbmi nie je niečo v poriadku.

Toto by sme nemali prehliadať. Viac ako liečba je dôležitejšia prevencia pred vznikom kĺbových ochorení.

Zdravá kĺbová chrupavka so svojou elasticitou a pevnosťou umožňuje hladký pohyb kĺbu bez trenia koncových plôch. Všetko v organizme funguje bez nášho vnímania - bez bolesti. Ak sa kĺby nadmerne zaťažujú, môžu sa začať nabaľovať problémy. Rozvoj ochorenia kĺbov býva pozvoľný, obvykle i niekoľko rokov.

Na začiatku dochádza k zmenám na úrovni chrupavky, ktorá stráca pevnosť a pružnosť narušením matrix. Na chrupavke sa vytvoria trhliny a začne sa degenerovať. Postupne sa začnú objavovať problémy ako bolesť najmä pri záťaži a stuhnutosť kĺbov predovšetkým po dlhšom pokoji.


Dôležitá prevencia

V prvom rade musíme myslieť na dodržiavanie zdravého životného štýlu. Patrí tam udržiavanie optimálnej hmotnosti, zabezpečenie dostatočného, nie jednostranného pohybu, striedanie pohybu s odpočinkom, nosenie kvalitnej obuvi. Veľmi dôležitým faktorom je kvalitná výživa najmä vo forme konzumácie vhodnej stravy ale aj výživových doplnkov, ktoré doplnia jednotlivé dôležité látky.

Existuje veľké množstvo voľnopredajných výživových doplnkov alebo liekov, ktoré obsahujú látky podporujúce výživu kĺbovej chrupavky. Obsahovo sú najčastejšie zložené z glukózamínu, chondroitínu, kolagénu, kyseliny hyalurónovej či metylsulfonylmetánu (MSM). Tu je veľmi dôležité všimnúť si obsah jednotlivých účinných zložiek, napr. či sú uvádzané v miligramoch alebo mikrogramoch, čo je pre konečný efekt obrovský rozdiel.

Ak ide o veľmi bolestivé prejavy artrózy, možno pridať i nesteroidné antireumatiká a rehabilitačnú terapiu. Ich výhodou je síce vo väčšine prípadov rýchla úľava od bolesti, ktorá je však iba krátkodobá (najviac niekoľko hodín). Avšak ich nadmerné a dlhodobé užívanie je spojené s nezanedbateľným rizikom nežiaducich účinkov. V najťažších štádiách poškodenia zostáva ako posledné riešenie už len náhrada kĺbu.


V súčasnosti sa podarilo vyvinúť revolučný komplex esterifikovaných mastných kyselín (EFAC), ktorý obsahuje zmes cetylovaných derivátov (esterifikovanej) kyseliny myristovej, myristoolejovej, palmitoolejovej, palmitovej a ďalších.

Účinnosť esterifikovaných mastných kyselín bola „objavená" pri experimentoch, kedy bolo zistené, že u určitého kmeňa laboratórnych myší (Swiss albino mice) nejde umelo vyvolať osteoartrózu. Následne bolo zistené, že tento protektívny účinok má cetylovaná kyselina myristoolejová, ktorú je telo myší schopné produkovať.

Uvedené esterifikované mastné kyseliny fungujú na úrovni bunkových membrán. Tieto látky boli laboratórne usporiadané tak, aby zaisťovali maximálnu účinnosť na mobilitu a stav kĺbov a okolitých tkanív, ktoré sa potom podieľajú na vyživovaní poškodeného kĺbu. Okrem lubrikácie postihnutých kĺbov, pomáha tento komplex i pri regenerácii bunkových membrán.

Zdravá membrána je schopná „odraziť" zápalové imunitné faktory a zastaviť kaskádu zápalového procesu. Cieľovým tkanivom je napr. opuchnutý kolenný kĺb, natiahnutá šľacha či bolestivý sval. Efekt je viditeľný v priebehu niekoľkých dní, rieši zápal a lubrikuje a čo je najdôležitejšie, všetko bez vedľajších účinkov.

Z najnovších výskumov vyplýva, že účinok preparátov na báze EFAC môže byť ešte výraznejší v kombinácii s preparátmi s obsahom glukozamín a chondroitín sulfátu, ktoré sa následne ľahšie zabudovávajú.


BRATISLAVA/PR článok

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.