Pellegrini vyzval vládu na transparentné výberové konania na prednostov OÚ

Spochybňuje postup vládneho hnutia pri výmene všetkých 72 okresných prednostov.

Podpredseda parlamentu Peter Pellegrini vyzval koalíciu a premiéra Igora Matoviča, aby šli pri výmene prednostov všetkých okresných úradov transparentnou cestou, vypísali riadne výberové konania a garantovali, že vyhrá ten najlepší.

Uviedol to na pondelkovej (8. 6) tlačovej konferencii s tým, že vládna koalícia neplní svoje sľuby spred volieb a funkcie prednostov plánuje obsadzovať po straníckej línii. Tvrdí, že hnutie OĽaNO tak obchádza sľubovanú transparentnosť, a kritizoval procesy výberu do riadiacich funkcií zo strany vlády.

"Nedá sa mlčaním prechádzať fakt, že občania krajiny sú dennodenne klamní, zavádzaní a že neplatí nič, čo im bolo pred voľbami sľubované," uviedol Pellegrini s tým, že vládna koalícia neplní ani najzákladnejšie sľuby, ktoré predseda vlády Igor Matovič dal voličom.

Pripomenul, že ústrednou témou volebnej kampane OĽaNO bola okrem boja proti korupcii aj transparentnosť a je zakomponovaná aj v programovom vyhlásení vlády. Poukázal aj na slová prezidentky Zuzany Čaputovej zo správy o stave republiky, že aj cesta za transparentnosťou by mala byť transparentná.

Pellegrini spochybňuje postup vládneho hnutia pri výmene všetkých 72 okresných prednostov. Tvrdí, že zháňa ľudí cez svojich známych, aby im boli blízki. Nepovažuje preto za férové "hrať sa na spravodlivých" a vyberať si len na základe politickej príslušnosti či kamarátstiev z detstva. Dodal, že OĽaNO si pokojne môže vybrať všetkých 72 prednostov, zdôraznil však potrebu transparentného výberu. Nemalo by podľa neho platiť heslo "Vyhraj voľby, môžeš všetko".

V tejto súvislosti kritizoval aj slová predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina), že jemu krok premiéra neprekáža, pretože hnutie Sme rodina má pod sebou stavebné úrady a tiež by ich vedenie obsadilo samo.

Poslanec Matúš Šutaj Eštok (Smer-SD) kritizoval aj netransparentné obsadzovanie pozícií na ministerstve dopravy zo strany ministra Andreja Doležala (nominant Sme rodina). Poukázal aj na zmeny v rezorte zdravotníctva či pôdohospodárstva.

Reakcia OĽaNO

Je tragikomické, keď člen Smeru-SD kritizuje obsadzovanie postov prednostov okresných úradov. Uviedol to predseda poslaneckého klubu Michal Šipoš v reakcii Pellegriniho výzvu.

"Je tragikomické, keď člen Smeru-SD kritizuje obsadzovanie postov prednostov okresných úradov. Pre bývalú vládu boli okresné úrady len politické trafiky a predĺžená ruka korupcie v regiónoch. Hnutie OĽaNO na tieto pozície vyberá čestných a odborne zdatných ľudí," napísal Šipoš.

Pellegrini vyzval koalíciu, aby vypísala riadne výberové konania a garantovala, že vyhrá ten najlepší. Myslí si, že vládna koalícia neplní svoje sľuby spred volieb a funkcie prednostov plánuje obsadzovať po straníckej línii. Dodal, že hnutie OĽaNO tak obchádza sľubovanú transparentnosť, a kritizoval procesy výberu do riadiacich funkcií zo strany vlády.

K zámeru OĽaNO vymeniť všetkých 72 prednostov okresných úradov mali výhrady aj niektorí koaliční partneri, majú o tom hovoriť na koaličnej rade.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Okresný úrad

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.