Na otváranie hraníc reaguje aj bratislavské letisko. Obnoví linky do troch známych destinácií

Z Košíc sa bude dať lietať do Prahy o týždeň.

Z Letiska M. R. Štefánika v Bratislave sú v pláne lety do Bulharska, Grécka a na Cyprus. Do ostatných krajín, s ktorými sa aktuálne hranice otvoria, sa z Bratislavy pravidelnou leteckou dopravou v súčasnosti nelieta, pravidelné lety na Maltu dopravcom Ryanair sú v pláne od konca októbra.

Informovala o tom hovorkyňa letiska Veronika Ševčíková v súvislosti s ohláseným otváraním hraníc Slovenska s ďalšími krajinami.

Ryanair

Letecký dopravca Ryanair už skôr avizoval, že od júla plánuje obnoviť približne 40 % letov v rámci svojej siete letov.

"Ryanair má v pláne spustiť aj lety z Bratislavy. Lety z Bratislavy do bulharského Burgasu a z neho sú v pláne od 4. júla každý piatok, jedenkrát týždenne, čo je ideálne na týždňovú či dvojtýždňovú dovolenku," priblížila Ševčíková.

Lety do gréckeho mesta Solún plánuje írsky dopravca spustiť z Bratislavy od 6. júla každý pondelok, jedenkrát týždenne, a lety na grécky ostrov Korfu od 7. júla každý utorok, tiež raz do týždňa. Lety do Atén sú v pláne od zimného letového poriadku, od konca októbra 2020.

Ryanair má zároveň naplánované lety z letiska v Bratislave aj do mesta Pafos na Cypre od 4. júla s frekvenciou raz týždenne, každú sobotu. Cyperský dopravca Cyprus Airways, ktorý plánoval práve od 9. júna spustiť pravidelné linky z Bratislavy do cyperského mesta Larnaka, z dôvodu koronakrízy svoje plánované lety z Bratislavy tento rok neuskutoční.

Pravidelné lety Ryanairu z Bratislavy na ostrov Malta sú v pláne od zimného letového poriadku, od konca októbra 2020.

Wizz Air a Smartwings

Letecký dopravca Wizz Air má z Bratislavy plánované lety do bulharskej Sofie a z nej do Bratislavy od 15. júna s frekvenciou trikrát týždenne v júni, od júla štyrikrát týždenne.

Od druhej polovice júna má pravidelné sezónne letecké linky naplánované z Bratislavy aj dopravca Smartwings. Využívajú ich cestovné kancelárie aj individuálni cestovatelia.

"Počas tohtoročnej letnej sezóny by mali z Letiska M. R. Štefánika smerovať letecké linky na grécke ostrovy Kréta (Heraklion), Rodos, Zakynthos a Korfu, do bulharského Burgasu či Larnaky na Cypre a spiatočne," ozrejmila hovorkyňa.

Zároveň dodala, že hygienické opatrenia, ktoré bude potrebné na letiskách dodržiavať po spustení civilných letov, nariaďuje slovenským letiskám hlavný hygienik či Útvar vedúceho hygienika rezortu Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) SR.

"Letisko M. R. Štefánika sa pripravuje na ich zavedenie po tom, ako bude nariadenie konkretizované," ubezpečila Ševčíková.

Už teraz je však podľa nej samozrejmosťou pravidelná dezinfekcia priestorov terminálu letiska, letiskových autobusov, držadiel a dotykových plôch. V budove letiska sú umiestnené zariadenia na dezinfekciu rúk a zamestnanci letiska, ktorí prichádzajú do kontaktu s cestujúcimi, nosia osobné ochranné pracovné prostriedky. Vstup do budovy letiska je povolený len s ochranným rúškom na tvári.

České aerolínie a Austrian Airlines

Letisko Košice po troch mesiacoch čiastočne obnovuje prevádzku. Obnovenie letov sa začne na linke medzi Košicami a Prahou, ktorú prevádzkujú České aerolínie. Prvý let je naplánovaný na 15. júna. Letisko o tom v utorok informovalo v súvislosti s uvoľnením opatrení proti šíreniu nového koronavírusu.

"Lietať sa začne trikrát týždenne každý pondelok, stredu a piatok, s príletom do Košíc o 13.45 h a následným odletom späť do Prahy o 14.30 h. Lietať sa bude lietadlami typu ATR 72 štandardne pre 64 cestujúcich. Postupne bude frekvencia letov narastať a návrat na pôvodnú úroveň 13 letov za týždeň je očakávaný od 1. septembra 2020," oznámila hovorkyňa letiska Karolína Linhartová.

Ďalšou leteckou spoločnosťou, ktorá obnoví letovú prevádzku, bude Austrian Airlines, ktorá prevádzkuje linku z Viedne do Košíc. Prvý let je naplánovaný na 22. júna. Lety z Košíc do Viedne budú pravidelne štyrikrát do týždňa. Podľa očakávaní bude na jeseň tohto roka frekvencia letov na pôvodnej úrovni ako pred obmedzením letov. Obnovenie leteckých spojení spoločnosťami LOT Poľské Aerolínie, Ryanair a Wizzair závisí od rozhodnutia ústredného krízového štábu.

Zdroj: TASR

V dôsledku opatrení proti šíreniu nového koronavírusu došlo od 13. marca k zákazu letov s miestom pristátia na území SR. V Košiciach tak boli zrušené všetky odlety a prílety leteckých spoločností ČSA do Prahy, Austrian Airlines do Viedne, LOT Polish Airlines do Varšavy, Eurowings do Düsseldorfu a Wizzair do Londýna-Lutonu.

"Spolu išlo o vyše 1 015 letov (75 letov týždenne) a Letisko Košice prišlo približne o 100-tisíc cestujúcich. Na Letisku Košice sa v tomto období neuskutočnili ani repatriačné alebo nákladné lety," informovala v utorok Linhartová.

V priebehu júna a júla viacero európskych leteckých spoločností obnovuje svoje pravidelné linky, čomu napomáha aj fakt, že jednotlivé krajiny postupne uvoľňujú cestovateľské obmedzenia. Na letiskách i na palube lietadiel sú však v platnosti príslušné hygienické opatrenia.

"Vďaka podporným opatreniam zo strany štátu toto enormne náročné obdobie prekonávame a pracovné miesta sme rušiť nemuseli. To, že letisko bolo uzavreté, sme využili na rôzne opravy, prípravné a dezinfekčné práce tak, aby sa cestujúci v priestoroch letiska cítili nielen pohodlne, ale aj bezpečne," skonštatoval výkonný riaditeľ Letiska Košice Michael Tmej.

BRATISLAVA, KOŠICE/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Cestovanie

Dôležité udalosti