Viacerí záujemcovia o rekvalifikáciu ostali prekvapení. Kurzy preplatené štátom stopli

Na snímke podpredseda vlády a minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS).
Zdroj: TV Markíza

Minister ubezpečuje, že práve tejto skupine kurzy určite znova preplatia.

Z kuchára zvárač alebo aj naopak. Ak ste prišli o prácu a chcete zmeniť profesiu, štát vám preplatí kurz. Prekvapení ale ostali viacerí, ktorí ho po uvoľnení opatrení chceli absolvovať.

Na problém upozornila diváčka, ktorá už začiatkom februára prišla o prácu. Vedela ale, že si chce spraviť rekvalifikačný masérsky kurz, na úrade práce jej však najskôr povedali, že na to nie sú financie, a potom všetko zmietla pandémia. No ani teraz po uvoľnení opatrení sa k ničomu nevie dostať.

„Ten kurz mal začať v máji, tak som predtým bola na úrade znova a bohužiaľ mi povedali, že kurzy, ktoré prepláca úrad práce sú pozastavené. S tým, že prišiel covid, kurz presunuli na neskôr, a tak som sa znova informovala a zas tá istá informácia, že všetko pozastavili. Tak neviem, dokedy máme čakať, aby sme sa rekvalifikovali," hovorí Mária Halászová.

Podobne obišiel aj jej partner, ktorý si chcel spraviť rekvalifikačný kurz na prácu s vysokozdvižným vozíkom. Ak by sa chceli preškoliť, zaplatiť by si to museli sami, nejde pritom o malé peniaze. V podobnej situácii môžu byť aj ďalší, práve teraz v čase koronakrízy mnohí prišli o časť svojho príjmu alebo úplne stratili prácu. Tu ale platí, že ten, kto má záujem o rekvalifikačný kurz, musí byť evidovaný na úrade práce ako nezamestnaný.

Minister ubezpečuje, že práve tejto skupine kurzy určite znova preplatia. „Už od prvého júna sa pokračuje v tých rekvalifikáciách, ktoré boli započaté, ale boli prerušené kvôli Covidu a práve v týchto dňoch spúšťame aj nové rekvalifikačné kurzy, takže ľudia sa nemusia báť, táto možnosť pre nich už opäť platí," vysvetlil minister práce Milan Krajniak.

„Uchádzač o zamestnanie si sám vyberá organizáciu alebo spoločnosť, ktorá mu rekvalifikáciu či vzdelávanie poskytne. Úrad práce schvaľuje túto žiadosť aj s ohľadom na to, či rekvalifikácia alebo vzdelávanie umožní uchádzačovi presunúť sa na trh práce a tiež posudzuje cenu za tieto kurzy," doplnila Jana Lukáčová, hovorkyňa Ústredia práce.

Ak vám preškolenie odobria a vy kurz dokončíte, úrad práce uvoľní peniaze. „Ak uchádzač o zamestnanie absolvuje rekvalifikáciu alebo vzdelávanie u organizácie, ktorú si vybral, tak úrad práce posiela sumu za kurz priamo organizácii, ktorá kurz poskytla. Úrady práce preplácajú celú výšku kurzu," dodala Lukáčová.

Len minulý rok využilo možnosť zmeniť svoju profesiu vyše 6 a pol tisíca nezamestnaných. Najväčší záujem bol o kurzy zamerané na účtovníctvo a opatrovateľstvo.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rekvalifikácia

Dôležité udalosti