Celiatici majú zvýšené riziko predčasného úmrtia, tvrdia najnovšie štúdie

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/Dragana Gordic

Pacienti s celiakiou majú zvýšené riziko úmrtia na kardiovaskulárne choroby, rakovinu a ochorenia dýchacích ciest.

Pacienti s diagnostikovanou celiakiou majú zvýšené riziko predčasného úmrtia. Je to tak aj napriek zvýšenej informovanosti o tejto chorobe v posledných rokoch a lepšiemu prístupu k bezlepkovému jedlu. Vyplýva to z novej štúdie z Karolinska Institutet vo Švédsku a Columbia University v Spojených štátoch Amerických. Obe štúdie boli uverejnené v odbornom časopise JAMA. Zo štúdií vyplýva, že pacienti s celiakiou majú zvýšené riziko úmrtia na kardiovaskulárne choroby, rakovinu a ochorenia dýchacích ciest.

Predchádzajúce štúdie poukázali len na mierne, pretrvávajúce riziko predčasnej smrti u celiatikov. V posledných rokoch však bola celiakia diagnostikovaná oveľa viac ľuďom. Vzhľadom na dostupnosť vhodnej stravy sa nepredpokladalo, že by problém ostatných chorôb mohol pretrvávať a rovnako aj hrozba predčasnej smrti, píše sciencedaily.com.

Prečítajte si aj: Cukrovka, jej symptómy, druhy a komplikácie

Vedci z Karolinska Institutet a z Columbia University skúmali takmer 50-tisíc celoštátnych údajov získaných z patologických oddelení spojených s vnútroštátnymi registrami zdravotnej starostlivosti. Zamerali sa výhradne na pacientov s celiakiou a ich rizikom úmrtia.

U pacientov s celiakiou bola celková mortalita zvýšená až o 21 percent. Relatívne zvýšenie rizika úmrtnosti bolo prítomné vo všetkých vekových skupinách a najvyššie v tých, ktoré boli diagnostikované vo vekovom rozmedzí od 18 do 39 rokov.


„Vedeli sme, že celiakia môže spôsobiť celý rad dlhodobých komplikácií, ktoré môžu ovplyvniť očakávanú dĺžku života. Táto štúdia však skúma celú populáciu celiatikov žijúcich v tejto dobe, v čase, keď je informovanosť o celiakii a prístupe k bezlepkovému jedlu naozaj na vysokej úrovni," hovorí Benjamin Lebwohl, riaditeľ klinického výskumu Centra celiakálnych chorôb na Kolumbijskej univerzite a prvý autor štúdie. „Napriek tomu sme zistili, že celiakia je spojená s dlhodobými následkami," dodáva.

U pacientov s celiakiou bolo zvýšené riziko úmrtia na kardiovaskulárne choroby, rakovinu a ochorenie dýchacích ciest. Keď sa porovnali výsledky, zistilo sa, že celkové riziko úmrtnosti je u pacientov najvyššie v prvom roku po diagnóze. Zvyšovanie rizika však pretrvávalo aj dlhšie, v niektorých prípadoch aj viac ako 10 rokov po zistení diagnózy.

Prečítajte si aj: Milujete pizzu, hamburgery a hranolky? Tieto jedlá môžu byť spúšťačom vážnej choroby

„Celiakia sa vyznačuje vo väčšine prípadov zápalom. Práve ten všeobecne zle pôsobí na ľudské telo a zdravie," hovorí zodpovedajúci a posledný autor štúdie, Jonas F Ludvigsson, pediater vo Fakultnej nemocnici v Örebre a profesor klinickej epidemiológie na Oddelení lekárskej epidemiológie a bioštatistiky na Karolinskom inštitúte. „Práve preto ma neprekvapuje výsledok našej štúdie a zvýšenie úmrtnosti u ľudí s celiakiou," dopĺňa.


Samotný fakt, že najvyššie riziko úmrtnosti je v prvom roku od diagnostikovania celiakie, má niekoľko vysvetlení.

„Črevný zápal je vo väčšine prípadov najintenzívnejší okolo diagnostikovania ochorenia, predtým, ako má strava bez obsahu lepku vplyv na hojenie sliznice. Ďalším možným vysvetlením je, že celiakia sa prejavila u pacientov, ktorí boli veľmi často chorí z iných príčin," vysvetľuje Ludvigsson.

V analýzach autori brali na vedomie aj sociálno-ekonomickému stav pacientov a komorbiditu (prítomnosť jedného a viac ochorení vyskytujúcich sa súčasne s primárnym ochorením, pozn. red.), zvýšené riziko úmrtnosti ľudí s celiakiou však zostalo.

Výskum bol financovaný Švédskou radou pre výskum, nadáciou Celiac Disease Foundation a filantropickou spoločnosťou Louis and Gloria Flanzer Filanthropic Trust. Jonas F Ludvigsson už predtým koordinoval ďalšiu štúdiu, ktorá bola financovaná farmaceutickou spoločnosťou Janssen.

BRATISLAVA/vd
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme My ženy

Dôležité udalosti