Muž (†22) vo Vrútkach útočil priamo v triede: Chlapec a riaditeľka sú vo vážnom stave, zástupca zomrel

mimoriadka vrutky_tvnoviny.mp4
Zdroj: TASR

Zranení sú mimo ohrozenia života.

V spojenej škole vo Vrútkach útočil mladý muž, ktorý nožom napadol pracovníkov školy. Podľa oficiálnych informácií dobodal riaditeľku a jej zástupcu, ktorý aj zraneniam podľahol.

Z miesta činu sa pokúsil utiecť, no policajti ho zastavili. Použili pri tom zbraň a 22-ročného Martinčana Ivana zastrelili. Muž bol v podmienke pre vyhráženia sa a pred útokom odišiel z práce.

Na mieste činu ľudia hovorili, že mladík mohol byť pod vplyvom návykových látok. Reportér TV Markíza Marian Lechan sa rozprával s jeho kamarátom, ktorý nám potvrdil, že drogy neužíval, ale bol agresívny.

Zdroj: TASR

Hovorkyňa záchranárov Alena Krčová pre tvnoviny.sk potvrdila, že pri útoku sa zranilo päť ľudí, medzi nimi aj dve deti. Zranený bol aj školník, ktorý sa páchateľovi postavil, privolal políciu a prenasledoval ho.

Troch dospelých a dieťa po ošetrení odviezli z miesta nešťastia do martinskej nemocnice záchranári. Bola to riaditeľka školy, ktorá mala otvorenú ranu na hrudníku. Dvaja muži, policajti, mali poranené nohy od odrazených guliek zo služobných zbraní. Použili ich pri snahe zastaviť páchateľa.

Prečítajte si aj: Výpovede svedkov: Pozrite si reakcie Vrútočanov na útok nožom v škole

Ako ďalej informovala Krčová, jedno z detí malo poranený hrudník a druhé, ktoré priviezli do nemocnice hasiči, malo zranenie na krku.

„Všetci zranení boli počas prevozu do nemocnice pri vedomí a v stabilizovanom stave. V prípade jednej z dvoch obetí ešte záchranári bojovali o jej život. Po neúspešnej resuscitácii však lekár konštatoval smrť. Druhá obeť na mieste zahynula," konštatovala.

V nemocnici je aj chlapček a dievčatko

Hovorkyňa martinskej nemocnice Katarína Kapustová pre tvnoviny.sk uviedla, že dievčatko prijali na jednotku intenzívnej starostlivosti Kliniky detí a dorastu UNM s ľahším zranením a chlapec leží s vážnymi zraneniami na Klinike detskej anesteziológie a intenzívnej medicíny UNM.

Záchranári sa po zásahu na miesto incidentu ešte vrátili a ošetrovali niekoľko ľudí, ktorí pri incidente zažili šok a majú akútnu stresovú reakciu. Na mieste pomáha aj posttraumatický tím.

Škola bola v čase útoku podľa dostupných informácií, ktoré médiám poskytol rezort školstva,  riadne zabezpečená v súlade s vlastným školským poriadkom a zákonom o výchove a vzdelávaní.

Zdroj: TV Makríza

Rezortný minister Branislav Gröhling konštatoval, že tragická udalosť na škole bude výzvou na diskusiu so zriaďovateľmi a riaditeľmi škôl. Práve s nimi by mal v najbližších dňoch diskutovať o bezpečnosti na školách. Zároveň pripomenul, že od septembra by mali v školách pribudnúť špeciálni pedagógovia a podporný personál, ktorý by mohol školám pomôcť vyrovnať sa aj s mimoriadnymi situáciami.

Ministerstvo školstva posilnilo krízovú poradenskú linku s psychológmi, určenú pre deti, rodičov a zamestnancov škôl. Na bezplatnú linka 0800 864 883 môžu ľudia volať od 09.00 h do 22.00 h.


Nešťastie vyšetruje Inšpektorát práce v Žiline ako smrteľný pracovný úraz. "Podľa informácií inšpektorov práce z Inšpektorátu práce v Žiline zástupca riaditeľa školy zahynul, keď sa snažil zabrániť útočníkovi v tom, aby napadol študentov, čo znamená, že utrpel smrteľný úraz v priamej súvislosti s výkonom svojej práce," uviedoll hovorca Národného inšpektorátu práce  Ladislav Kerekeš.

Takto opísal útok policajný prezident

Útočník vnikol do školy, rozbil okno, mal pri sebe nôž, ktorý si doniesol. Zranil školníka a smrteľne zástupcu riaditeľa pre gymnázium. Potom vbehol do prvej triedy, kde ťažko zranil učiteľku i dve deti viacerými bodnými ranami. Následne sa pokúsil o útek, ale školník sa mu v ňom pokúsil zabrániť. Medzitým volali hliadku, ktorá ho prenasledovala. Chcel na nich zaútočiť nožom a tak použili služobnú zbraň. Páchateľa pri služobnom zákroku zastrelili, opísal incident policajný prezident Milan Lučanský.

V spojenej škole, kde sa incident odohral, sa nachádza materská a základná škola, ale aj gymnázium. Nebohý zástupca mal v kompetencii spomínané gymnázium. Podľa komentárov na sociálnej sieti vyučoval matematiku.


VRÚTKY/tvnoviny.sk, TV Markíza, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vrútky

Dôležité udalosti