Sú alebo nie sú ľudia za zákaz nedeľného predaja? Prieskumy sa zásadne líšia

Bez názvu.png
Zdroj: TASR

Veľkú rolu zohráva, ako je položená otázka.

Zakázať alebo nezakázať nedeľný predaj? Debata na túto tému už niekoľko týždňov neutícha. Koalícia sa zatiaľ nedohodla, opozícia v parlamente predkladá prvé návrhy zákonov a na sociálnych sieťach sa o tejto téme horlivo diskutuje.

Prívržencom nedeľného pokoja zahral do karát aj nedávny prieskum agentúry Focus pre Denník N . Anketári sa ľudí pýtali otázku, či súhlasia so zákazom nedeľného predaja. Až 72 percent z nich odpovedalo, že by im zavreté obchody v posledný deň v týždni neprekážali.

„Nie je to pre mňa prekvapivé. Môže to z časti vyplývať aj zo súčasnej situácie, že si ľudia reálne odskúšali, aké je nenakupovať v nedeľu a pre väčšiu časť populácie to asi nie je veľký problém," okomentoval prieskum šéf Focusu Martin Slosiarik.

Prieskum verejnej mienky si však dal urobiť cez agentúru ACRC aj Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INESS). V tomto prípade otázky postavili inak.

„Respondenti sa svojou odpoveďou snažia nakresliť ideálny obraz seba. Ak je otázka postavená spôsobom: „Mali by mať predavačky možnosť v nedeľu oddychovať?" alebo „Potrebujete nedeľné nákupy?", respondenti majú tendenciu odpovedať „áno" a „nie". Málokto sa chce prezentovať ako utláčateľa predavačiek, alebo nedeľného nákupného maniaka," uvádza INESS vo vyhodnocovacej správe.

INESS sa teda napríklad opýtal, či by brigádnici, študenti, nízkopríjmoví a nekvalifikovaní zamestnanci by mali mať možnosť pracovať v maloobchode aj v nedeľu. Vyše 60 percent ľudí bolo za a necelých 30 percent proti.

Občianske združenie sa v druhej otázke spýtalo, či by zamestnancom v maloobchode nebolo byť dovolené pracovať.

„S tvrdením, že zamestnancom v maloobchode by malo byť v nedeľu zakázané pracovať, súhlasilo 36% respondentov, no proti bolo viac ako 45% ľudí," uvádza INESS.

Podrobné výsledky prieskumu si môžete pozrieť TU

Oba prieskumy teda ukazujú odlišné až protichodné nálady respondentov, čo odzrkadľuje, že je veľmi dôležité, ako je položená otázka, teda akú emóciu v človeku vyvolá. Ako by ste vy v takýchto prieskumoch odpovedali?

BRATISLAVA/mm

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Obchod

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.