Zverejnili odhady prepadu ekonomiky. Slovensku patrí nelichotivá pozícia

Z okolitých krajín je na tom horšie len Česko.

Tohtoročný prepad slovenskej ekonomiky bude deviaty najväčší na svete. Z okolitých krajín budú na tom horšie len Česi. Odhady priniesla Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj ( OECD ).

Z nich sa možno dočítať, že slovenský hrubý domáci produkt (HDP) v tomto roku poklesne o 9,3 percenta, český HDP je na tom podľa prognóz ešte o tri desatiny percenta horšie.

V prípade vypuknutia druhej vlny koronavírusu , čo by zrejme prinieslo ďalšie ekonomické opatrenia, by naše HDP pokleslo až o 11,1 percenta.

Z ďalších susediacich krajín sú na tom lepšie Maďarsko (osem, v prípade druhej vlny 10 percent), Poľsko (7,4, respektíve 9,5 percenta) aj Rakúsko (6,2 percenta, respektíve 7,5).

Vôbec najhoršie vyhliadky majú krajiny, ktoré koronavírus SARS-CoV-2 zasiahol v rámci Európy najviac, konkrétne Veľká Británia (prepad o 11,5 percenta), Francúzsko (11,4), Taliansko (11,3) a Španielsko ešte s dvomi desatinami percenta horšie.

Na druhej strane, najnižší pokles sa predpokladá u Južnej Kórei, ktorá zaviedla efektívny systém plošného testovania a izolácie potvrdených prípadov.

V prípade druhej vlny by kórejský HDP klesol o 2,5 percenta. Pomerne dobre by na tom mohlo byť aj Švédsko.

Prepad tamojšej ekonomiky by mal byť deviaty najmenší z krajín OECD. Ak by prišla druhá vlna ochorenia COVID-19, tamojšie HDP by kleslo o 7,8 percenta, inak by to bolo „len" 6,7 percenta. 

Zdroj: OECD

BRATISLAVA/rd

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Prepad

Dôležité udalosti