Kam speje diskusia o interrupciách? Sociológ sa nestíha čudovať, klesáme do "štvrtej cenovej"

Oliver Andrásy
Zdroj: Profimedia.sk

Najnovšie pobúril status známeho moderátora Olivera Andrásyho.

Diskusia o interrupciách neutícha. Nedebatuje sa len v parlamente a medzi odborníkmi, ale vyjadrujú sa aj známe osobnosti. Naposledy vyvoval pohoršenie moderátor Oliver Andrásy. Komentoval diskusnú reláciu v RTVS, ktorej hosťkami boli bývalá šéfka Odboru rodovej rovnosti na ministerstve práce Oľga Pietruchová a Jana Michaličková z Konferencie biskupov Slovenska.

Andrásy na sociálnej sieti ironicky napísal, že Pietruchová, ktorá odmieta sprísňovanie potratového zákona ho čiastočne presvedčila. "Keď som ju tak počúval, povedal som si, že keby sa napríklad jej matka svojho času rozhodla ísť na potrat, asi by som jej ho aj zaplatil," napísal moderátor.

Zdroj: Facebook/Oliver Andrásy
 

Pietruchová sa rozhodla reagovať. "Ich éra končí, nazvala by som to súmrak sexistických starých mužov. No a žiadna skupina sa nerada vzdáva svojich privilégií...Tak holt, kopú. Dúfam, že si tým kopu aj vlastný hrob," napísala na Facebooku odborníčka.

Zdroj: Facebook/Olga Pietruchova
 

Podľa sociológa Michala Vašečku sa diskurz o väčšine tém na Slovensku prudko zhoršuje. Je stále urážlivejší a intelektuálne nedôstojný. Dostáva sa na úroveň "štvrtej cenovej skupiny".

Vašečka si myslí, že diskusie sa budú ešte zhoršovať, pretože spoločnosť je stále viac polarizovaná a roztrieštená. "O tomto trende písal sociológ Jürgen Habermas už pred 30 rokmi, no nástupom sociálnych médií sa tento trend zavŕšil. Sociológia už dlhšie debatuje, či ešte existuje predmet jej skúmania, teda spoločnosť."

Sociálne siete tomuto trendu pomáhajú, pretože mnohí ľudia majú pocit, že je možné a vhodné prezentovať svoje názory a byť veľmi autentickým. Očakávajú, že ich za to verejnosť ocení.

Andrásyho status však už bol podľa Vašečku za hranou slušnosti. "Je mi ľúto, že to o Andrásym viem. Snažím sa starať o svoje duševné zdravie a z tohto mi je skutočne nevoľno," dodal sociológ.

Andrásy si vyslúžil vlnu kritiky aj pod svojím statusom na Facebooku.

BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Interrupcia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.