Domáce

Prezident Andrej Kiska sa pustil do prvého sporu s parlamentom

Prezident Andrej Kiska.
Prezident Andrej Kiska. Zdroj: SITA

Zo šiestich kandidátov na sudcov Ústavného súdu vybral iba jediného.

Prezident má podľa Ústavy SR zabezpečovať riadny chod ústavných orgánov. Andrej Kiska však dnešným svojím rozhodnutím vymenovať len jednu sudkyňu Ústavného súdu namiesto troch, nepochybne tieto povinnosti vyplývajúce z ústavy nenaplnil. Na tlačovej konferencii to vyhlásil predseda NR SR Pavol Paška (Smer-SD).

Zdroj: SITA


Šéf parlamentu prečítal list, ktorý od Kisku dostal. V ňom sa píše, že Kiska sa rozhodol na základe vlastných poznatkov a odporúčaní poradného orgánu, ktorý si zriadil.

"Každý z ústavných činiteľov musí konať len v rozsahu stanovenom ústavou a zákonmi. Ústava hovorí, že sudcov Ústavného súdu vymenúva na návrh NR SR na 12 rokov prezident SR. Nikde som nenašiel odkaz, že prezident by mal zriaďovať akékoľvek orgány i komisie, ktoré majú preverovať, či legitímne navolení kandidáti majú alebo nemajú spĺňať nejaké kritériá," zdôraznil Paška.

Paška nepovedal, čo bude robiťPredsedovi snemovne sa tiež nepozdáva, že prezident označil piatich kandidátov ako nevhodných. "Je striktne vymenované, aké podmienky musí spĺňať kandidát. Ústava nepozná pojem vhodnosti či nevhodnosti. Všetci šiesti kandidáti prešli predpísanou procedúrou, na základe posúdenia prešli do tajnej voľby a boli riadne zvolení za kandidátov," argumentoval.
Paškovi sa tiež nepáči, že prezident "žiada" parlament o zvolenie nových kandidátov. "Neexistuje žiadna rovina nadriadenosti či podriadenosti prezidenta a NR SR," odkázal hlave štátu.

Čo presne bude Paška robiť, nepovedal, avizoval len postup striktne v medziach ústavy. Myslí si však, že nová voľba nie je možná. "Dnes len viem, že pán prezident nenaplnil článok 101 Ústavy SR. Rešpektujem jeho pohľad, ale on musí rešpektovať zákonodarný zbor ako pilier deľby moci," apeloval.

Na novinársku otázku, v čom je táto situácia iná ako prípad zvoleného kandidáta na generálneho prokurátora Jozefa Čentéša, ktorého vtedajší prezident SR Ivan Gašparovič odmietol vymenovať, Paška nepovedal. "Nie som ústavný právnik a nemám na to ani príslušný mandát, aby som z toho miesta zaujímal postoj. Dovoľte mi ostať vo vecnej rovine," dodal.

Zdroj: TASR


Kiska dnes oznámil, že novou sudkyňou Ústavného súdu SR na ďalších 12 rokov sa stane sudkyňa Najvyššieho súdu SR Jana Baricová. U ostatných piatich kandidátov nezistil "trvalý záujem o ústavné právo a ústavné súdnictvo".

Sudkyňa Baricová zaujme jednu z pozícií súčasných sudcov ÚS Jána Lubyho, Juraja Horvátha a Jána Auxta, ktorým vyprší funkčné obdobie 4. júla. "Do funkcie ju vymenujem čo najskôr," uviedol Kiska. Prezident pripomenul, že sa rozhodoval na základe osobného rozhovoru i odporúčaní právnických autorít. "Urobil som všetko podľa vlastného svedomia a vedomia a za svojím rozhodnutím si stojím," povedal Kiska.

Ako zdôraznil, pri ostatných kandidátoch nespochybňuje ich odbornosť v prípade postov, ktoré v súčasnosti zastávajú. "V prípade ústavného práva a ústavného súdnictva som však nezistil ich trvalý záujem ani dostatočnú odbornú spôsobilosť," povedal Kiska. "Nie sú mi známe ani výsledky sústavnej práce, ktoré by dokazovali ich ozajstný záujem stať sa najvyššími sudcami tejto krajiny," dodal Kiska.
BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.