Trnka zostáva naďalej obvinený v kauze Gorila

Neuspel s mimoriadnym opravným prostriedkom.

Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka zostáva naďalej obvinený zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa v kauze Gorila.

Neuspel na generálnej prokuratúre s podaním mimoriadneho opravného prostriedku. "Návrhu na zrušenie právoplatného rozhodnutia v prípravnom konaní podľa Trestného poriadku nebolo vyhovené," informovala hovorkyňa Andrea Predajňová.

Trnka je aktuálne aj disciplinárne stíhaný, disciplinárna komisia GP SR mala vo veci prvé ústne pojednávanie 2. júna. Odročené konanie, na ktorom sa má vykonať ďalšie dokazovanie, je pred komisiou predsedu Attilu Izsáka vytýčené na 23. júna.

Disciplinárneho priestupku sa mal Trnka dopustiť tým, že v októbri 2019 poskytol rozhovor televízii Markíza. Týkal sa zverejnenej nahrávky rozhovoru s podnikateľom Marianom Kočnerom v prípade kauzy Gorila.

Zdroj: TASR

Ďalším dôvodom stíhania je časť rozhovoru pre túto televíziu k prepusteniu podnikateľa Jozefa Majského z väzby z roku 2004. Generálny prokurátor Jaromír Čižnár v októbri 2019 Trnkovi dočasne pozastavil výkon funkcie, keďže bol naňho v ten deň podaný disciplinárny návrh za spomínané dva skutky. Trnka je obvinený zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa, keďže neodovzdal orgánom činným v trestnom konaní nahrávku Gorila.

Trnku v januári zadržala NAKA a obvinila z ďalšieho trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa. Vyšetrovateľ mu navrhoval väzbu v prípade medializovaného rozhovoru s exministrom financií Jánom Počiatkom okolo kauzy Lemikon. Rozhovor zachytila kamera, ktorú mal bývalý generálny prokurátor nainštalovanú v kancelárii. Z policajného zadržania ho však na príkaz prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry prepustili.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Generálna prokuratúra

Dôležité udalosti