Môže šikana viesť k brutálnemu útoku na nevinných ľudí? Dôležitá je včasná pomoc

Podľa odborníka nie je šikana nikdy jediným spúšťačom agresívneho správania.

Útočník Ivan z Vrútok mal byť podľa slov jeho známych brutálne šikanovaný. Za jeho výzor kvôli rázštepu pery sa mu spolužiaci vysmievali a dokonca ho mali aj biť.

"Pľuli na neho, kopali, nadávali, vysmievali sa mu, pretože pochádzal zo slabšie situovanej rodiny a on ako malý bol ticho. Šikana bola na dennom poriadku," napísala Ivanova spolužiačka Kristína na Facebooku.

Psychológ Marek Madro z internetovej poradne IPčko hovorí, že ak je šikana prehliadaná, má zásadný dopad na osobnosť obete. Obeť prechádza rôznymi fázami vyrovnávania sa s udalosťou od intenzívneho strachu, hnevu, psychosomatických prejavov ako nespavosť, nechutenstvo, bolesti hlavy a brucha, zvracanie, ale aj verbálnej alebo niekedy fyzickej agresie.

Ak takýto človek nedostane včas pomoc, môže jeho organizmus skolabovať, alebo si siahne na život. Šikana je podľa Madra jedným z viacerých podnetov, ktoré môžu agresora viesť k násilnému činu. Nikdy však nie je jediným izolovaným spúšťačom.

Madro dodáva, že s témou šikany sa na školách pracuje počas celej školskej dochádzky, no predísť sa jej zrejme úplne nedá.

Je potrebné si všímať všetky zmeny, aj tie drobné a na prvý pohľad bezvýznamné, v správaní dieťaťa v školskom, ale aj domácom prostredí. Zásadné je však neprehliadať dané signály a symptómy organizmu a následne ich kompetentne riešiť spolu s dieťaťom.

Školská psychologička Lucia Košťálová dodáva, že s človekom, ktorý sa správa agresívne treba pracovať v terapeutickom tíme zloženom zo psychológa a psychiatra. Aby ale terapia bola úspešná, musí mať k nej aktívny prístup samotný agresor, resp. obeť šikany.

Ak ste obeťou alebo svedkom šikany, požiadajte o pomoc:

Krízová linka pomoci: www.krizovalinkapomoci.sk - 0800 500 333

IPčko.sk: www.ipcko.sk

Linka detskej istoty: 116 111 http://www.ldi.sk/

Linka detskej dôvery: 0907 401 749

Linka dôvery Nezábudka: 0800 800 566 

BRATISLAVA/Katarína Kiššová

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vrútky

Dôležité udalosti