Bašternákovi zablokovali majetok, ktorý mal účelovo prepísať. Pozrite si, čo všetko je v hre

Vietnamka Doan Thi Huong obvinená z vraždy brata Kim Čong-una
Vietnamka Doan Thi Huong obvinená z vraždy brata Kim Čong-una Zdroj: TASR

V prípade právoplatného rozsudku by niekoľkomiliónový majetok mohol skončiť v rukách štátu.

Bašternákovej rodine súd predbežne zablokoval majetok. Urobil tak na základe žiadosti štátu v zastúpení ministerstva vnútra. Štát v nej žaluje nových majiteľov, ktorým Bašternák - zrejme účelovo - daroval alebo na nich previedol svoje bohatstvo. Informáciu priniesol Denník N.

Portál pripomína, že nejde len o miliónovú vilu na Slavíne, ale aj ďalšie nehnuteľnosti. Napríklad Bašternáková manželka teraz nemôže hýbať s viacerými pozemkami v Bratislave a na Donovaloch. Bašternákov brat má zas zablokovaný nebytový priestor na Vinohradoch, byt v Dúbravke a obchodný podiel v spoločnosti Balax.

„Byty majú zablokované aj Bašternákovi rodičia a aj Katarína Horváthová, ktorá od Bašternákovej ženy kúpila byt v Bonaparte. Súd zablokoval aj obchodný podiel v spoločnosti KLM group, ktorý Bašternák previedol na svojho právneho zástupcu Petra Filipa. A zablokoval aj záložné právo Jozefa Potiska, ktoré zriadil na chatu na Donovaloch," píše portál.

Ak by súd uznal, že daňový podvodník urobil prevody zámerne, aby majetok neprepadol štátu, všetky machinácie by mohol vyhlásiť za neplatné. Vrátil by majetok späť do konkurzu a štát by si ho mohol nárokovať. Jeho hodnota nie je presne vyčíslená, no podľa doterajších zistení ide o milióny eur, ktoré by v prípade právoplatného rozsudku skončili v štátnej kase.

Okresný úrad v Bratislave už navrhol odvolať konkurznú správkyňu Lenku Ivanovú a súd musí ustanoviť nového správcu. Ako médiá informoval rezort vnútra Ivanová napriek počiatočnému prísľubu nepodala odporovacie žaloby s odôvodnením, že v priebehu konkurzu neboli splnené hmotnoprávne podmienky na uplatnenie odporovacieho práva. Štát zastupovala externá právna firma, ktorá to urobila za ňu. Dôvodom je, že štát je v tomto prípade veriteľ a má právo zaujať negatívny postoj k právnym úkonom úpadcu, v tomto prípade Bašternáka.

Súd vydal uvedené rozhodnutia 8. júna, uznesenia sú vykonateľné dňom doručenia, čiže od 12. júna, priblížilo MV SR. Žalovaní však môžu podať odvolanie. Ďalším krokom v tomto procese bude návrh na zápis obmedzujúcich poznámok k majetku Bašternáka v katastri nehnuteľností.

BRATISLAVA/mm

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Ladislav bašternák

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.