Krčové žily: Komu hrozia a ako sa im môžete vyhnúť

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/Troyan

Tento problém trápi nielen ženy, ale aj mužov.

Nervový systém dolných končatín je veľmi dômyselný. Skladá sa z povrchových žíl a hlbokého žilového systému, ktoré spolu vzájomne komunikujú. V žilách sa nachádzajú chlopne, ktoré pomáhajú krvi v správnom prúdení. V prípade, že sa tento systém naruší, vznikajú predpoklady k vzniku kŕčových žíl.

Opuch

V letnom počasí väčšine ľudí opúchajú končatiny. Nohy môžu napuchnúť pri dlhom státí, ale aj pri dlhom sedení v práci, doma či pri cestovaní. Tieto opuchy sú sprevádzané pocitom ťažkých nôh a občas aj kŕčmi. Práve to sú prvé príznaky vzniku chronickej žilovej choroby. Ide o dlhodobý problém, ktorý vzniká pri rozšírených žilách, kedy vám nesprávne fungujú žilové chlopne, píše blesk.cz.

Zdroj: shutterstoc.com/eyepark

V prípade, ak máte sedavé zamestnanie alebo naopak zamestnanie, pri ktorom stojíte dlho na nohách, mali by ste myslieť na pravidelnú prevenciu. „Nemali by ste zabúdať na precvičovanie nôh. Úplne postačí, ak budete občas krúžiť členkom alebo prepínať špičky na nohách. Aj tieto jemné pohyby dokážu zaktivovať chlopne a rozprúdiť krv. Zároveň si naplánujte návštevu u všeobecného lekára, ktorý vám poprípade odporučí kompresné pančuchy, alebo vám predpíše lieky na posilnenie žíl," odporúča všeobecná lekárka Jana Vojtíšková.

Čomu by ste sa mali vyhnúť

V prípade, ak máte sedavé zamestnanie, tak si po príchode domov určite opäť nesadnite. Mali by ste obmedziť vysoké podpätky, ale aj tie veľmi nízke, akými sú balerínky. Rovnako by ste sa mali vyhnúť noseniu obtiahnutého oblečenia.

Zdroj: shutterstoc.com/Evgeny Atamanenko

„Pokiaľ sa u vás vyskytne problém s kŕčovými žilami, určite to začnite okamžite riešiť. Objednajte sa na vyšetrenie a dodržiavajte špecialistom nasadenú liečbu. Práve tú je nevyhnutné čo najskôr absolvovať, aby nenastalo zhoršenie. Ak to zanedbáte, nemusí vám stopercentne pomôcť ani operácia," radí primár Ota Schütz.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.