Absolventi môžu počas leta zabudnúť na vlaky zadarmo. Zostáva im len kúpiť si lístok

19 Profil pachatela.transfer_komplet_tvnoviny.mp4
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Tí, ktorí nechcú platiť pokutu, by si mali zistiť, aké zľavy im na študentskej karte ešte platia.

Bezplatnú prepravu vlakmi pre žiakov a študentov najskôr dočasne zrušili pre hrozbu šírenia koronavírusu.

Od prvého júna ju obnovili, no nie všetci sa môžu tešiť. Ak ste absolvent, aj keď pokračujete v štúdiu, budete si musieť cestu počas leta znova zaplatiť. Zákon, ktorý si nastavili samotné vysoké školy, na absolventov zabudol.

Opätovný nárok na bezplatnú prepravu získa študent okamihom zápisu do prvého ročníka 1. a 2. stupňa vysokoškolského štúdia, najskôr však od 1. septembra daného roka. Až dňom zápisu totiž opäť nadobúda status študenta.

Zľavnené cestovné, vrátane bezplatnej dopravy, sa nepriznáva ani na základe oznámenia na prijaté štúdium, ani pri ceste na zápis. Nepomôže ani to, že máte v rukách študentský preukaz ISIC. Nie je potrebné ho však hneď zahadzovať, jeho platnosť sa maturitou či štátnicou nekončí.

Tieto preukazy sú totiž multifunkčné a ich použitie je možné či už vo vlakovej doprave, MHD alebo v autobusovej doprave. Dôležité je však sledovať si podmienky toho-ktorého dopravcu.

Navyše, ak ste si na študentský preukaz zakúpili známku, v platnosti ostávajú ďalšie benefity platné do 30. septembra, ako napríklad stravovanie, kúpaliská, aquaparky, turistika, poistenie či špeciálny paušál.

Napriek tomu, aby sa absolventi vyhli pokutám, podmienky, za akých môžu využívať zľavy, by si mali skontrolovať ešte pred letom.

Viac v reportáži Andrey Mačoškovej.

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.  

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Cestovanie

Dôležité udalosti