Roman Ostružlík ostáva za mrežami, Najvyšší súd vyhovel prokurátorovi

Je obžalovaný v kauze úkladnej vraždy exprimátora Hurbanova.

Roman Ostružlík naďalej ostáva za mrežami z dôvodu existencie tzv. útekovej a kolúznej väzby. Rozhodol o tom v pondelok (15. 6.) na neverejnom zasadnutí senát Najvyššieho súdu, ktorý zamietol jeho žiadosť o prepustenie, informovala médiá hovorkyňa Alexandra Važanová.

ŠTS v Banskej Bystrici rozhodol o prepustení Ostružníka koncom mája. Vzhľadom na stav dokazovania, keď väčšinu svedkov už vypočul, dospel súd k záveru, že možno nahradiť väzbu reštriktívnymi opatreniami. Nad obžalovaným nariadil dohľad probačného a mediačného úradníka s použitím technických zariadení na lokalizáciu, rovnako nariadil odobratie jeho cestovného pasu. Prokurátor podal sťažnosť voči takémuto rozhodnutiu.

Podľa obžaloby si mal Ostružlík objednať vraždu politického konkurenta na post primátora Hurbanova Lászlóa Basternáka pred desiatimi rokmi. Alena Zsuzsová je obžalovaná zo sprostredkovania vraždy. Vladimír Mosnár, ktorý mal objednávku prevziať a zadať jej vykonanie, je vo výkone trestu odňatia slobody pre inú trestnú činnosť.

Samotný strelec, Štefan Kaluz, si už odpykáva 25-ročný trest. No už vtedy vyšetrovatelia pracovali s verziou, že on bol len vykonávateľom. Exprimátora vraj nepoznal, ale niekoho sa bál.

Exprimátora Hurbanova sa pokúsili zlikvidovať viackrát. Neúspešne aj štyri mesiace pred dokonanou vraždou. Sám László Basternák pre TV Markíza vtedy opísal, čo sa v osudnú marcovú noc v roku 2010 dialo. Bol na prechádzke s manželkou. Najskôr ich vraj neznámy sledoval. Keď prišli k domu, pristúpil k nim zozadu. Muž strieľal zo zbrane kalibru 9 milimetrov. O štyri mesiace, v júli, už také šťastie Basternák nemal.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme László Basternák

Dôležité udalosti