Kríza stredného veku má u žien niekoľko fáz, nemusíte ich prežívať drasticky

Stačí, ak sa na ňu dobre pripravíte.

Hovorí sa, že dve veci sú isté - dane a smrť. No mohli by sme ešte dodať, že aj kríza stredného veku. Nikto jej neunikne, je to obdobie života každého človeka. Týka sa žien, ale aj mužov, ale sú aj takí jedinci, ktorí si ju ani neuvedomia.

Isto aj vy poznáte päťdesiatnika, ktorému sa zapálili lýtka a prežíva druhú mladosť. Keďže je už finančne zabezpečený, tak sa na mladé dievčatá snaží zapôsobiť super autom, moderným oblečením, hrá tenis alebo golf.

Na ženu, ktorá nie je od neho mladšia minimálne o generáciu, sa ani nepozrie. Vrátane svojej zákonitej manželky. Nemôžeme však hádzať všetkých chlapov do jedného vreca. Honbe za stratenou mladosťou prepadnú aj niektoré ženy. U nich sa to obvykle prejavuje inak.

Zdroj: Shutterstock.com

Čas nezastavíte a pribúdajúce roky skôr alebo neskôr dobehnú každého. Zhruba medzi štyridsiatkou a päťdesiatkou si v istej chvíli uvedomíte, že mladosť je dávno preč, ubúdajú vám sily a energia, meníte sa fyzicky a trápia vás choroby, o ktorých ste dovtedy iba čítali.

Zistíte tiež, že nenávratne zmizlo to najpodstatnejšie, čo je typické pre mladých - pocit neobmedzeného času pre život, plány, túžby a sny. V tom okamihu už väčšina z vás začína bojovať s tzv. krízou stredného veku.

Sendvičová generácia a vnímanie reality

Keď to zistíte, začnete sa zamýšľať nad tým, či ste spokojná s tým, kde ste, či ste nepremárnili produktívne roky a čo ste ešte nestihli zažiť či urobiť. Mužskou stereotypnou reakciu je, že začínajú „naháňať mladosť". No niekedy sa tak správajú aj ženy.

Dnešná doba ponúka vysokú úroveň medicíny i úžasné možnosti starostlivosti o vzhľad. A tak sa mnohé dámy náhle vrhajú do mileneckých vzťahov, spoločenského života a rôznych akcií, ale investujú aj nemálo peňazí a úsilia o zachovanie si „mladosti".

Prečítajte si tiež:

Objektívnym faktom je, že nie každá z nás má na to v strednom veku čas a podmienky. "Aj ženy si uvedomujú, že si nestihnú naplniť všetky svoje sny," tvrdí psychologička Klára Gajdušková.

Patria medzi tzv. sendvičovú generáciu, majú na svojich pleciach starostlivosť o viacerých členov rodiny rôznych generácií. Napr. sa starajú o starnúcich rodičov, deti i vnúčatá. Navyše sú v produktívnom veku a chodia do práce. A práve pre to prejavy krízy stredného veku u takých žien nemusia byť také viditeľné ako u rovesníkov.

V tomto veku sú takéto ženy schopné vnímať realitu, čo u nich veľakrát prebúdza nostalgiu po mladosti a pocit trpkosti. Sú v životnom období, kedy sa na svet pozerajú bez príkras a hlavne triezvymi očami. „V mladšom veku sa sústredíme na budúcnosť. V strednom veku zase na to, ako sa nám v danej chvíli žije. Uvedomujeme si, že nám nevyhovuje doterajší život," tvrdí Gajdušová.

Spúšťače krízy stredného veku

Dobrou správou je, že kríza stredného veku nie je niečo, čo postihne každého. Niektorí majú to šťastie, že život prežijú tak, že si ani nevšimnú, že zostarli. Pokiaľ však kríza príde, je to pre niekoľko typických spúšťačov.

Vonkajší vzhľad. Depresia môže náhle prísť vo chvíli, keď žena spozoruje prvé viditeľné známky starnutia. „Ženy si uvedomujú, že sa fyzicky menia. Prvé vrásky a šedivé vlasy ich môžu zaskočiť. Navyše, dostávajú sa do veku, kedy prichádza menopauza," opísala Gajdušková. A tento míľnik je nielen fyzicky, ale psychicky náročným prelomom v živote azda každej ženy.

V práci chýba dynamika. Druhým spúšťačom môže byť aj to, že v práci nemáte perspektívu na zlepšenie alebo zmenu. „Mnohých z nás od mladosti nabádali k tomu, aby sme si našli dobrú prácu a kariérne rástli. Čo robiť, keď už nie je kam postupovať?" pýta sa koučka Melody Wildingová.

Tvrdí, že jej klientky sa po rokoch vysokého výkonu v práci zmenia. Začnú byť zlé na kolegov a ako sa hovorí 'štekajú' na všetky strany. „Tieto prejavy nie sú v súlade s ich skutočnými povahami ani doterajším prístupom k práci. Za zmenou ich správania je otázka - Má to, čo robím, vôbec nejaký zmysel? Ženy sa boja, že budú len čakať na dôchodok," vysvetlila.

Syndróm prázdneho hniezda. Tretím typickým spúšťačom krízy stredného veku je odchod detí z domu. Zatiaľ čo niektorí rodičia vidia prázdne hniezdo ako dobrú príležitosť na to, aby sa začali venovať sami sebe navzájom alebo len sebe, iní nesú novú situáciu veľmi ťažko. Dôvodom je, že už nemajú možnosť postarať sa o svojich najbližších.

Bojujete alebo utekáte

Prvotné reakcie na ženskú krízu stredného veku môžu vyzerať rôzne. Podľa psychologičky Vivian Dillerovej ide obvykle o boj alebo útek. "Boj môže mať napr. podobu predsavzatia: Urobím všetko pre to, aby som spomalila proces starnutia. Môže to byť neskoré tehotenstvo, plastické operácie, lekcie fitnes s osobným trénerom alebo dramatická zmena farby a strihu vlasov," poznamenala.

Útek by sa dal opísať aj ako uzatvorenie do seba a popretie súčasného stavu a zmien, ku ktorým dochádza. Dillerová tvrdí, že s tým prichádzajú aj symptómy apatie i napr. neochota chodiť na spoločenské udalosti. V tomto prípade upozorňuje, že ak by to bol trvalejší stav, je potrebné vyhľadať odbornú pomoc.

Reálne plány s chladnou hlavou

Aj keď kríza stredného veku býva naplnená smútkom a pesimizmom, mnoho odborníkov ju berie ako signál, že náš život potrebuje zmenu. Príležitosť nájsť nový zmysel pre veľkú časť života, ktorú v strednom veku máme ešte pred sebou. A ruku na srdce, bola by škoda naozaj ho neprežiť.

Veľmi pomáha zamyslieť sa nad tým, čo by ste v živote ešte chceli dosiahnuť a čo zmeniť. Môžete si potom premyslieť, ktoré z vašich plánov a prianí by vás napĺňali radosťou a zároveň patria k realistickým.

Zdroj: Dubova/shutterstock.com

„Najlepšie je sadnúť si a s chladnou hlavou spísať vlastné za a proti," radí Gajdušková, pričom dodáva, že tak bude jednoduchšie všetko vyhodnotiť, pozrieť sa na prekážky, urobiť si plán a určiť si cieľ.

Na druhej strane psychologička dodáva, že by ste sa nemali zaoberať len krátkodobými cieľmi. „Trénovať na maratón a potom ho zabehnúť má určite veľa benefitov. Nezabúdajte premýšľať nad trvalejšími zmenami. Stredný vek má tú výhodu, že k nemu patria skúsenosti a práve vďaka nim si dokážete vytvoriť realistické plány," poznamenala.

Zmena nemusí byť drastická

Psychologička Robi Ludwigová tvrdí, že niekedy stačí, ak zmeníte pohľad na stredný vek a uvedomíte si, že máte pred sebou ešte veľmi veľa zážitkov. „Stále viac ľudí chápe, že môže ísť o veľmi pozitívne obdobie života," hovorí s tým, že táto kríza sa dá nielen prekonať - dá sa jej dokonca vyhnúť skôr, ak sa do nej dostanete.

Zmeňte uhol pohľadu. Odbúrajte svoj doterajší nepravdivý pohľad na stredný vek a nahraďte ho novým. Medzi dospievaním a stredným vekom je veľa paralel. Skúste si spomenúť na mladícku energiu a rebelujte proti spoločenskému presvedčeniu, ktoré tvrdí, že v tomto veku je už neskoro na zmenu.

Zdroj: goodluz/shutterstock.com

Nepodceňujte vlastné úspechy. Premyslite si, čo pre vás znamená 'mať všetko, po čom túžim'. Nebičujte sa za to, že by vaše dvadsaťročné ja nechápalo, prečo ste v živote, hoci aj nedokonalom, spokojná. Aj keď život nie je perfektný, buďte si vedomá úspechov, ktoré ste dosiahli vo všetkých oblastiach a pochváľte sa za ne.

Nevyčítajte si staré chyby. Vyriešte si svoj postoj voči v minulosti i tomu, čo ľutujete a pohnete sa ďalej. V strednom veku už vieme, že život je aj o sklamaniach a prehrách. Vďaka posunu v medicíne máte pred sebou veľa plodných rokov a vaša budúca spokojnosť bude závisieť aj od toho, ako sa budete správať dnes, dodáva portál novinky.cz.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.