Kedy je najideálnejší čas na cvičenie? Neexistuje jednoznačná odpoveď

Ilustračná snímka.
Zdroj: wavebreakmedia/Shutterstock.com

Rozhodnutie je v skutočnosti na vás, pretože vy sa najlepšie poznáte.

Situácia po pandémii koronavirusu sa pomaly dostáva do normálu. Ľudia opúšťajú prácu z domu a vracajú sa k svojim počítačom v kanceláriách. Určite budete súhlasiť s tým, že jedným z negatív home officov bolo pár kíl navyše. Možno by sme mohli súčasnú situáciu prirovnať k novoročným predsavzatiam - po korone budem chudnúť.

Nájsť si pravidelný čas na cvičenie v dnešnej uponáhľanej dobe plnej stresu a maximálnych výkonov je naozaj zložité. Kedy je najideálnejší čas na cvičenie - ráno, cez obed alebo večer? Ak chcete dosiahnuť čo najlepší výsledok, mali by ste mať na zreteli niekoľko faktorov.

Keby bol človek pánom svojho času, asi by si naplánoval cvičenie na ráno. Bez stresu a naháňaním sa za peniazmi. Keď si zacvičíte ráno, naštartujete metabolizmus nadlho dopredu. Ak sa navyše cvičí na lačný žalúdok, tuky nemajú šancu. Alebo to neplatí?

Ráno múdrejšie večera?

Fitnesinštruktori tvrdia, že hormonálne hladiny majú ľudia prirodzene nastavené tak, aby krátko po prebudení pracovali v prospech znižovania telesnej váhy a povzbudení duševného stavu. Niektoré štúdie navyše podporujú myšlienku, že cvičenie o siedmej ráno je tým najlepším rozhodnutím, ku ktorému môžete dospieť.

Zdroj: Syda Productions/shutterstock.com

Vedecká práca publikovaná v odbornom časopise Journal of Physiology odhalila, že keď budete „hýbať zadkom" práve v spomínaný čas, budete mať dobrú náladu a odplavíte stres a do práce dorazíte v dobrej psychickej kondícii. No a večer sa tým pádom skôr unavíte, čím si upravíte spánkové návyky. Vďaka tomu sa každodenná cvičebná i pracovná rutina stanú znesiteľnejšie a z dlhodobého hľadiska aj udržateľné.

Škovránky a sovy

Inšpiráciu by sme mali hľadať v zvieracej ríši. Ľudia sa totiž delia na večerné a ranné typy, metaforicky povedané, na sovy a škovránkov. Škovránky sršia ráno energiou, zatiaľ čo sovy by radšej ešte spali. Nech patríte k jednému či druhému typu, nemusíte sa snažiť zmeniť to. Sova ráno nepodá taký výkon, aký by si želala a naopak.

Aj z večerného cvičenia sa dá slušne vyťažiť. Kým ráno symbolizuje spaľovanie tukov a chudnutie, neskoré popoludnie je skôr o budovaní vytrvalosti, až potom o chudnutí.

Veľakrát sa ľudia sťažujú, že po sprche po fyzickej námahe nemôžu spať, pretože sa cítia ako znovuzrodení. Platí, že keď nejdete do postele hneď po kúpeli alebo sprche, spánok si nenarušíte. Chce to len správne načasovanie.

TIP: Nespali ste dobre? Po zobudení sa musíte zahrať na mačku alebo psa

Keby sme to mali zhrnúť do jednej rady, tak znie: Každý si musí určiť, čo mu najlepšie vyhovuje, ale nemožno zabúdať na výkonnosť. Spaľovanie tukov a ľahšie dodržiavanie denného rituálu sa ráno javí ako optimálnejšia možnosť, nie však jediná. Deň má, našťastie, 24 hodín a najdôležitejšie je, že sa vôbec k cvičeniu dostanete, píše bety.cz.

Nechajte sa inšpirovať našim seriálom o cvičení, ktorý sme uverejnili na našej stránke.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti