Veronika Remišová ohrozila akciou v NASES bezpečnosť štátu, tvrdí Peter Pellegrini

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Poslanec Richard Raši uviedol, že zariadenia boli legálne.

Podpredsedníčka vlády pre investície a informatizáciu SR Veronika Remišová ohrozila raziou v Národnej agentúre pre sieťové a elektronické služby (NASES) bezpečnosť štátu a asistoval jej pritom samotný premiér Igor Matovič. Na tlačovej konferencii to uviedli v utorok podpredseda Národnej rady Peter Pellegrini a poslanec NR SR Richard Raši, ktorí podľa vlastných slov určite podajú trestné oznámenie pre zneužitie právomoci verejného činiteľa.

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

Kauzu údajného odpočúvania vládnej siete Govnet považuje Pellegrini za falošnú a nepravdivú.

„Napísala a realizovala ho v priamom prenose vládna koalícia, predovšetkým vicepremiérka Veronika Remišová a asistoval jej pritom aj sám premiér," myslí si Pellegrini.

Prečítajte si aj: Na čo slúžili neznáme zariadenia v serveroch Govnetu? Špekuluje sa o dvoch verziách

Expremiér nepotvrdil, či boli zariadenia, ktoré zhabala Národná kriminálna agentúra, zariadeniami niektorej z domácich spravodajských služieb, aby neprezradil utajovanú skutočnosť.

Zároveň však počas tlačovej konferencie uviedol, že v roku 2019 sa odohral hekerský útok na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí, ktorý konzultoval aj s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom. Ten mu mal vtedy prisľúbiť súčinnosť francúzskych spravodajských služieb a zároveň Pellegrini zaviazal bezpečnostné zložky vrátane Vojenského spravodajstva, aby urobili všetko potrebné na zabezpečenie bezpečnosti Govnetu.

Prečítajte si aj: Polícia prepustila všetkých zadržaných v prípade odpočúvania vlády

Podobný postup potvrdil aj minister obrany Jaroslav Naď, ktorý hovoril tiež o podobnej operácii Vojenského spravodajstva, taktiež bez toho, aby potvrdil, či išlo o tie isté zariadenia.

Poslanec Richard Raši zase na tlačovke uviedol, že zariadenia boli legálne, bez toho, aby to ďalej špecifikoval. Zároveň dodal, že predtým, ako Remišová podala trestné oznámenie, ktoré viedlo k razii a následnému prepusteniu zadržaných, si mohla overiť informácie z niekoľkých zdrojov. To podľa Rašiho neurobila. Vzhľadom na to poslanci podajú trestné oznámenie pre zneužitie právomoci verejného činiteľa aj preto, že ak boli tieto zariadenia legálne, tak mohla vicepremiérka demaskovať operáciu tajnej služby.

Reagovala už aj Remišová

Zdá sa, že podpredseda parlamentu Peter Pellegrini si pletie úlohy a právomoci orgánov činných v trestnom konaní. Reagovala tak na obvinenie Pellegriniho a poslanca Národnej rady Richarda Rašiho, že raziou v Národnej agentúre pre sieťové a elektronické služby (NASES) ohrozila bezpečnosť štátu.

Dodala, že žiadny minister nemôže polícii nariadiť ani zakázať operáciu na nejakom úrade. "Polícia koná na základe vyšetrovania a pod dohľadom prokuratúry. Obe inštitúcie vedú nominanti strany Smer," napísala Remišová na sociálnej sieti.

Pellegrini a Raši podľa vicepremiérky cítia, že im tečie do topánok.

"Na úrade podpredsedu vlády, ktorý obaja riadili, vo vládnej sieti Govnet zostali po bývalej vláde nainštalované zariadenia, ktoré dnes skúma polícia a zisťuje, komu patria a čo tieto zariadenia robili," tvrdí.

Podľa svojich slov rovnako ako celá verejnosť čaká na výsledky skúmania zariadení. Pýta sa, čie záujmy poslanci kryjú.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Nases

Dôležité udalosti