Úskalia "pandemickej" PN: Niektorým ju nechce preplatiť ani zamestnávateľ, ani štát

Za posledné mesiace skončili tisíce ľudí na tzv. pandemickej „péenke", ktorú začala v marci vyplácať sociálna poisťovňa.

Nariadená preventívna karanténa či izolácia tých, ktorí ochoreli. Za posledné mesiace skončili tisíce ľudí na tzv. pandemickej „péenke", ktorú začala v marci vyplácať sociálna poisťovňa.

Pre hrozbu koronavírusu zostal doma aj náš divák, no peniaze nemá dodnes, „péenku" ukončil 28. marca.

Problém je v tom, že práve vtedy sa menil zákon. Vláda v závere marca za prvých 10 dní ochorenia COVID-19 nemocenské navýšila a povinnosť platiť ho prehodila z pliec zamestnávateľov na sociálnu poisťovňu.

A tak nášmu divákovi hovorí sociálna poisťovňa aj firma, že „péenku" mu má zaplatiť práve ten druhý.

Takýchto prípadov môže byť viac. Podľa poisťovne je to jednoduché. Nové pravidlá začali platiť od 27. marca. Kto teda začal PN predtým, musí si ešte pýtať náhradu platu za tieto dni od svojho zamestnávateľa.

Za dva mesiace poisťovňa vyplatila vyše 600-tisíc nemocenských dávok. Pandemické „péenky" pritom nekončia, aj keď vláda zrušila núdzový stav.

Naďalej pokračujú pre tých, ktorí ochorejú. Doma by ste však mali zostať aj vtedy, keď sa napríklad vrátite z cesty či dovolenky mimo vytypovaných bezpečných krajín.

Karanténna „péenka" je po celé dva týždne vo výške 55 percent hrubej mzdy, čo je asi 70 percent z toho, čo vám normálne chodí na výplatnú pásku. Stále pritom platí, že stačí, ak lekára o ňu požiadate po telefóne.

Viac v reportáži Alexandry Danilov.

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Pn

Dôležité udalosti