Dovolenkový seriál: Časť Balkánu už vyhlásila koniec epidémie, opatrenia platia naďalej

Mesto Budva v Čiernej Hore na pobreží Jadranského mora.
Zdroj: Shutterstock.com/S-F

Leto sa blíži a dovolenka v zahraničí môže byť reálna aj v tomto období.

Vývoj koronavírusu je na Slovensku priaznivý. Keďže sa blíži leto, prirodzene mnohých zaujíma, či sa nemusíme vzdať sna o dovolenke pri mori.

Európske krajiny svoje hranice postupne otvárajú a pripravujú sa na turistov. Prinášame vám preto dovolenkový seriál, v ktorom sa bližšie pozeráme na to, ako by mohlo vyzerať leto v niektorých z nich.

Tentoraz sú na rade rovno tri krajiny Balkánu - Slovinsko, Čierna Hora a Albánsko. Ako prvú si priblížime situáciu v Slovinsku. Krajina patrí medzi tie, ktoré epidémiu koronavírusu zvládli dobre.

Od začiatku šírenia vírusu eviduje Slovinsko približne 1500 pozitívne testovaných osôb, v prepočte vyše 700 prípadov na milión obyvateľov. Ochoreniu tu podľahlo 109 pacientov. Uzdravilo sa už viac ako 1300 infikovaných.

Vývoj koronavírusu v Slovinsku, Čiernej Hore aj Albánsku môžete sledovať v prehľadnej tabuľke TU!

Slovinská republika oznámila ako prvá v Európe koniec epidémie ochorenia COVID-19 na svojom území v polovici mája, no viaceré opatrenia platia doteraz.

Pre Slovákov je už vyše týždňa vstup do krajiny bez obmedzení a karanténa nie je povinná. Slovinsko otvorilo hranice aj krajinám ako Česko, Bulharsko či Cyprus.

Slovinci aktuálne nepovoľujú vstup cudzincom, ktorí tu nemajú trvalý či prechodný pobyt a javia príznaky ochorenia COVID-19 alebo uvedú, že sú pozitívni.

Smerom k Slovinsku sa nedávno otvorilo aj Slovensko. Voľný režim pre túto krajinu sme vrátili v rámci poslednej fázy uvoľňovania opatrení začiatkom mesiaca. Pri návrate zo Slovinska tak Slováci nemusia ísť do domácej izolácie a nemusia ani predložiť negatívny test na COVID-19.

Zdroj: TVNOVINY.sk

V Slovinsku je od 13. júna obnovená aj medzinárodná autobusová a železničná doprava vrátane turistických autobusov. Od 12. mája je obnovená možnosť medzinárodnej a vnútroštátnej leteckej dopravy - letiská Ľubľana, Maribor a Portorož. Pre námornú dopravu sú otvorené prístavy Koper a Piran.

Ako pripomína aj náš rezort diplomacie, v dôsledku pozitívneho vývoja Slovinsko priebežne uvoľňuje opatrenia proti šíreniu COVID-19.

Naďalej však platí nariadenie nosenia rúšok vo vnútorných priestoroch, najmä tam, kde nie je možné zaručiť odstup medzi osobami jeden a pol metra. Povinná je aj dezinfekcia rúk v týchto priestoroch. Povolené je zhromažďovanie maximálne do 500 osôb v exteriéroch a nutné je dodržiavať spomínaný odstup.

Zdroj: Shutterstock.com/Roman Babakin

V Slovinsku sú otvorené všetky hotely a turistické zariadenia, wellness a fitnescentrá, plavárne i kúpaliská. Otvorili už aj obchody, múzeá a galérie. Zatvorené zatiaľ zostávajú iba diskotéky a nočné bary.

Čiernu Horu vyzdvihol aj Krčméry

Ďalej sa pozrieme na situáciu v ďalšej balkánskej krajine, ktorou je Čierna Hora. Štát s približne 600-tisíc obyvateľmi vyhlásil koniec epidémie na svojom území začiatkom júna, keďže 28 dní po sebe neevidoval žiadne nové prípady.

Obdobie bez nových pacientov sa predĺžilo na 48 dní. Skončilo sa v utorok (16. júna), keď v Čiernej Hore pozitívne testovali dve osoby.

Od začiatku šírenia nákazy zistili v krajina takmer 330 prípadov nákazy novým koronavírusom, 315 z nich sa z choroby vyliečilo a podľahlo jej deväť ľudí.

Vďaka priaznivej situácii sa Čierna Hora rozhodla otvoriť hranice pre občanov 130 štátov, v ktorých je počet aktívnych prípadov pod 25 na 100-tisíc obyvateľov.

Medzi ne patrí aj Slovensko. Aj tam sa teda môžete dostať bez povinnosti absolvovať štátnu alebo domácu karanténu, nie je potrebné priniesť so sebou ani negatívny test na COVID-19.

Zdroj: TVNOVINY.sk

Už pred pár týždňami hodnotil Balkán ako vhodnejšiu a bezpečnejšiu alternatívu na dovolenkovanie aj profesor Vladimír Krčméry. Okrem Slovinska a Chorvátska dal do popredia práve Čiernu Horu.

„Vyzdvihol by som Čiernu Horu, ktorá mala najmenej prípadov, možno aj na svete. A to je takisto relatívne blízko autom," uviedol odborník.

V Albánsku predĺžili stav núdze

Poslednou z krajín, ktorú si v tomto vydaní dovolenkového seriálu priblížime, je Albánsko. To zaznamenalo dosiaľ takmer 1600 pacientov s COVID-19, čo je 552 prípadov na milión obyvateľov. Ochorenie si v tejto krajine vyžiadalo 36 obetí, uzdraviť sa podarilo viac ako 1050 ľuďom.

V Albánsku je stav núdze predĺžený do 23. júna. Od 1. júna pozemné hranice so všetkými susednými krajinami - so Severným Macedónskom, s Čiernou Horou, Kosovom a Gréckom.

Vstup do Albánska je pre tieto krajiny možný bez nutnosti predloženia testu na COVID-19 a bez povinnej karantény.

Zdroj: TVNOVINY.sk

Nejde však o obojstranný styk, pretože voči občanom Albánska niektoré susedné krajiny stále uplatňujú reštriktívne opatrenia. Krajina má naďalej uzatvorené námorné hranice pre osobnú prepravu.

Naďalej zostáva pozastavená medzinárodná letecká doprava pre civilné komerčné lety, ich obnovenie plánujú na 22. jún. Ak by ste sa chceli vybrať do Albánska, je potrebné sledovať aktuálne zmeny.

Zdroj: shutterstock.com/Aleksandar Todorovic

V Albánsku už zrušili zákaz prepravy súkromnými motorovými vozidlami, mestská hromadná doprava však zostáva stále mimo prevádzky.

Krajina už sprístupnila pláže a otvoriť už mohli aj hotely. Navštíviť je možné reštaurácie a kaviarne, ale len s využitím vonkajších priestorov a s väčšími vzdialenosťami medzi stolmi. Prevádzky musia dodržiavať všetky hygienické predpisy a normy.

V Albánsku nie je povinnosťou nosiť rúška na verejnosti, v obchodoch sa vyžadujú. Polícia a ministerstvo zdravotníctva apeluje na občanov dodržiavať minimálnu vzdialenosť medzi ľuďmi aspoň jeden meter. Situáciu neustále monitoruje polícia a vojsko.

Zatvorené zatiaľ zostávajú napríklad kiná, divadlá, bazény a nočné kluby, stále sú zrušené všetky kultúrne a spoločenské akcie.

BRATISLAVA/rk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Letné noviny

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.