Polícia našla v bezpečnostnej schránke K. Kičuru desiatky zlatých tehličiek

Kajetán Kičura prichádza na súd.
Zdroj: TASR

Bývalý šéf hmotných rezerv sedí vo väzbe dva mesiace.

Bývalému šéfovi Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) Kajetánovi Kičurovi polícia zaistila zlaté tehličky, ktoré našla v bezpečnostnej schránke. Boli ich desiatky a ich hodnota je pol milióna eur. Informuje o tom portál Aktuality.sk.

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

Kičurov obhajca pre TV Markíza v tejto súvislosti uviedol, že polícia v utorok vykonala zaisaťovací úkon v jednej zo slovenských bánk.

Kičura čelí obvineniu z korupcie a prania špinavých peňazí, vo vyšetrovacej väzbe sedí dva mesiace. Voči obvineniu podal sťažnosť, ktorú súd zamietol.

"Národná kriminálna agentúra pokračuje vo vyšetrovaní prípadu z prostredia správy štátnych hmotných rezerv a v rámci akcie 'Rezervy' vykonala v Bratislave zaisťovacie úkony, počas ktorých z bezpečnostnej schránky osoby K. K. zaistila 20 kusov zlatých tehiel s hmotnosťou 250 gramov," povedal hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.

Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie v tejto chvíli podľa jeho slov bližšie informácie nie je možné poskytnúť.

Prečítajte si tiež: Kičura má ďalší problém. Porušil zákon pri nákupe zdravotníckych pomôcok za 12 miliónov eur

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) v tejto súvislosti podotkol, že Kajetán Kičura sa stal symbolom sociálneho cítenia Roberta Fica a Petra Pellegriniho. "Myslím si, že to krásne zvizualizoval," uviedol predseda vlády.

Reagovala aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí). Tá považuje za prekvapivé, že štatutár pre rezervy si robí doma rezervy v takomto rozsahu.

"Určite aj členovia vlády majú dôvodné podozrenia a aj ja ako ministerka spravodlivosti, že to nadobudnutie majetku nemuselo súvisieť s legálnym príjmom z trestnej činnosti. Potenciálne je tu podozrenie, že je to výnos z trestnej činnosti," komentovala šéfka rezortu justície. Za zákrok pochválila orgány činné v trestnom konaní.

Ako poznamenal minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO), to, že mal Kičura doma zlaté tehly, považuje za nehorázne. "Neprekvapilo ma to. Našli to a beriem to ako fakt," uviedol šéf rezortu vnútra Roman Mikulec (OĽaNO).

Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) vysvetľoval, ako môže súkromná osoba zužitkovať zlaté tehličky. Podľa neho ako investičná úvaha nie sú zlé. "Keď to človek financuje z peňazí, ktoré následne nevie vysvetliť, možno patrí tam, kde sa aktuálne nachádza," podotkol na adresu Kičuru.

K nálezu polície sa vyjadril aj bývalý premiér Peter Pellegrini. Spravil tak na tlačovej konferencii, kde predstavil prvé tváre svojej novej politickej strany.

"No tak vidíte, čo sa z toho pána vykľulo. Ja som ho ako predseda vlády zdedil. Nemal som o tom ani tušenia," uviedol Pellegrini. Jeho celé stanovisko si môžete pozrieť vo videu:


Čítajte viac: Muža, ktorý predal Kajetánovi Kičurovi dva byty v Bratislave pod cenu, našli mŕtveho

Národná kriminálna agentúra (NAKA) ešte v marci začala trestné konanie pre medializované informácie o pochybeniach SŠHR pri obstarávaní zdravotníckeho materiálu v súvislosti s koronavírusom a kúpe bytov na Konventnej ulici v Bratislave.

Koncom apríla Kičuru zaistila polícia a urobila mu aj domovú prehliadku. Prokurátor ho obvinil z prijímania úplatkua legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Nešlo však o dva predošlé spomínané prípady. Momentálne ho väzobne stíhajú. Úplatky sa mali pohybovať v státisícoch eur.

Kičura bol ešte donedávna predsedom SŠHR. Nová vláda ho odvolala 24. marca. Dôvodom boli pochybenia pri obstarávaní zdravotníckeho materiálu.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Správa štátnych hmotných rezerv

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.