Neviete, či sú vaše znamienka bezpečné? Prinášame vám rozhovor s dermatologičkou

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/Albina Glisic

Vyšetrenie sa robí ručným alebo digitálnym dermatoskopom. Je bezbolestné a netrvá viac ako pol hodinu.

Ľudská koža je posiata menším či väčším množstvom pigmentovaných a nepigmentovaných prejavov, ktoré majú pod vplyvom nadmerného UV žiarenia a iných faktorov tendenciu mutovať. Je preto nevyhnutné nechať tieto zmeny odborne sledovať.

Iba odborný lekár vie rozlíšiť a naučiť vás, ktoré znamienka sú nezhubné a zhubné nádory a v ktorých prípadoch si musíte znamienka chrániť a pravidelne sledovať.

Vzhľadom na to, že prichádza aj leto, s ktorým sa spája opaľovanie a návšteva solárnych zariadení, prinášame vám rozhovor primárkou Adrianou Tomekovou z Dermatologicko-laserovej kliniky TOMAR.

Zdroj: Adriana Tomeková

Ľudia často vnímajú znamienka iba ako určitý doplnok krásy. Vysvetlite nám, prosím, čo sú to znamienka z odborného hľadiska?

Znamienka sú ohraničené kožné anomálie, ktoré sa vyskytujú skoro u každého človeka. Materské znamienka môžu byť ploché alebo také, ktoré vyrastajú nad povrch kože.

Rozlišujeme benígne tvz. nezhubné a malígne tvz. zhubné znamienka. Taktiež ich delíme na pigmentované a nepigmentované.

Prečítajte si aj: Krčové žily: Komu hrozia a ako sa im môžete vyhnúť

Vo všeobecnosti sa znamienka delia na nezhubné (benígne) a zhubné (malígne) nádory, ktoré sa dajú vo väčšine prípadov ľahko odstrániť. Avšak najzávažnejší melanómový zhubný nádor, malígny melanóm, ktorý spôsobuje orgánové a lymfatické metastázy, si vyžaduje okamžitú liečbu. Materské znamienka môžu byť ploché alebo také, ktoré vyrastajú nad povrch kože. Znamienka môžu byť bodkami krásy, ale aj nebezpečným ložiskom nádoru. Preto by mali byť pravidelne kontrolované odborníkmi.

Vieme určiť nejakú hranicu, kedy sú znamienka ešte zdravé, bezpečné a kedy je už potrebné navštíviť odborníka?

Na znamienku by ste si mali všímať všetko od zmeny jeho farby, veľkosti či tvaru. Dermatológa je potrebné navštíviť pri akejkoľvek zmene.

Základným hodnotením, či je znamienko v poriadku, sú kritériá ABCDE, ktoré sú zamerané na včasné zistenie začínajúceho nádorového ochorenia a výrazne tak zvyšujú pravdepodobnosť úspešnosti liečby. Veľkú úlohu pritom zohráva samovyšetrenie. Človek by mal vedieť, čo si má všímať na koži a pri ktorých zmenách pigmentových škvŕn a znamienok je potrebné zvýšiť pozornosť.

Zdroj: Tvnoviny.sk,

Podľa odborníkov je tiež nevyhnutné venovať pozornosť aj svrbeniu, páleniu v miestach pigmentových škvŕn, mokvaniu a krvácaniu bez predchádzajúceho poranenia. V takýchto prípadoch by ste mali bezodkladne navštíviť lekára.

Ako si máme pozorovať znamienka?

Na bežné vyšetrenie vám postačí váš zrak a prípadne sa môžete pozrieť bližšie lupou. Lekár využíva pri kontrole dermatoskop.

Diagnostikovanie zhubného nádoru na koži patrí medzi komplikované lekárske úkony, ktoré by mali byť prenechané výhradne kvalifikovaným odborníkom. Preto vyšetrenie vykonáva dermatológ. Znamienko najskôr skontroluje voľným okom a následne špeciálnym zväčšujúcim prístrojom - dermatoskopom.

Melanóm sa vyvinie zo znamienka, ktoré začalo meniť štruktúru a tvar, zostáva asymetrické, zapálené, krváca a svrbí. Dermatoskop znamienko zväčší a osvetlí, čím umožní sledovať zmeny typické pre zdravé alebo nepravidelné dysplastické znamienko, prípadne kožný nádor.

Zdroj: shutterstoc.com/Evgeniy Kalinovskiy

Aj naša klinika v súčasnosti ponúka možnosť vyšetrenia lekárskym dermatoskopom. Vďaka zodpovednejšiemu prístupu pacientov a lepšej diagnostike dokážu dermatológovia zachytiť nádory v skoršom štádiu. Ideálne by bolo, ak by sa každý raz za rok dostavil na komplexné vyšetrenie kože - tak, ako chodíme k zubárovi a gynekológovi.

Vyšetrenie znamienok je bezbolestné, a preto by sme nemali váhať a absolvovať kontrolu čo najskôr. Včasná diagnostika predchádza vzniku rozvinutých foriem kožných nádorov a môže zachrániť život. Samozrejmosťou by však malo byť aj pravidelné samovyšetrenie a kontrolovanie svojich znamienok doma, kedykoľvek je to možné.

V prípade, ak svoje ošetrenia podceníme, viete nám povedať, aké ochorenia môžeme získať zo znamienok?

Dajú sa zistiť naozaj rôzne nervové ochorenia ako napr. Beckerov nevus, Lentigo simplex, Lentiginózy, Syndróm dysplasických névov, Melanoma malignum a iné. Najčastejšie odpozorujeme Bazalióm, Melanóm a Seboroickú keratózu.

Prečítajte si aj: Thajská masáž má priam zázračné účinky na vaše telo, dokázali štúdie

Melanóm je považovaný za jeden z najzhubnejších nádorov a pre rýchle metastázovanie si ročne vyžiada tisícky životov. Je to malígny kožný tumor. Vzniknúť môže buď z existujúceho znamienka alebo priamo zo zdravej kože. Veľmi rýchlo metastázuje a neušetrí žiadny orgán.

Aký máte názor na preventívne odstraňovanie znamienok?

Závisí to od rôznych faktorov, ak je pozitívna rodinná anamnéza a melanóm v rodine. Ďalej sa berie do úvahy aj fototyp pokožky, či ste fototyp 1 alebo 2. Preventívna excízia, resp. preventívne vyšetrenie je vtedy v poriadku a opodstatnené. Lekár vždy rozhodne, či je to pre pacienta vhodné.

Spomínali ste fototyp 1 a fototyp 2. O aký druh rozlišovania ide?

Odborníci rozlišujú ľudí podľa reakcie kože na ultrafialové žiarenie. Na základe toho vzniklo šesť skupín tzv. fototypy kože.

Zdroj: Tvnoviny.sk,

Prichádza leto a s ním aj častejšie vystvavovanie našej kože slnečným lúčom. Ako máme správne chrániť znamienka pred slnečným žiarením?

Jednoznačne je potrebné používať správne krémy s SPF. V letných mesiacoch odporúčam krémy s SPF od 30-50.

Primárna prevencia pred melanómom spočíva v obmedzovaní pobytu na slnku, respektíve dodržiavaní istých pravidiel pri slnení. To znamená, vyhýbať sa slnečnému žiareniu v čase jeho najintenzívnejšieho pôsobenia, medzi už dobre známou 11. až 15. hodinou. Priaznivci plážových športov a záhradkári, ktorí sa slnku vystavia aj v tomto čase, by nemali zabudnúť na krémy s ochrannými faktormi (SPF 30-50) a ľahký ochranný odev.

Prečítajte si aj: Celiatici majú zvýšené riziko predčasného úmrtia, tvrdia najnovšie štúdie

Nie je nevyhnutné, ba dokonca ani žiaduce vyhýbať sa slnku úplne. Slnečné žiarenie je v istom množstve pre zdravý organizmus nepostrádateľné, predovšetkým pre svoju úlohu pri metabolizme vitamínu D.

Výskyt melanómov ovplyvňujú vnútorné faktory (fototyp kože a počet pigmentových škvŕn) a vonkajšie faktory (slnečné žiarenie, mechanické a iné vplyvy).

Je solárne opaľovanie pre znamienka bezpečnejšie ako to slnečné?

To určite nie. Obe sú rovnako nebezpečné pre UV žiarenie.

V súčasnosti je rozšíreným trendom získavať čokoládovú pokožku v soláriách. Odborníci však zastávajú názor, že niektoré typy kože by nemali byť vystavované takémuto vplyvu vôbec. Ak sa už do solária rozhodnete ísť, mali by ste vyžadovať dôsledné splnenie bezpečnostných opatrení (napríklad presná registrácia celkovej doby vystavenia) a čo je najdôležitejšie - poradiť sa pred „soláriovou kúrou“ s kožným lekárom.

Zdroj: fiphoto /shutterstock.com

Niektorí ľudia si v letnom období znamienka prelepujú leukoplastom. Nie je to už prehnaný krok k ochrane?

Nie, nie je. Avšak ako som už spomínala vyššie, úplne postačí používanie kvalitného krému s UV filtrom 50 (SPF 50), alebo dostatočné prekrytie vhodným oblečením, klobúkom, šiltovkou a podobne.

Dopadajúce spektrum UV žiarenia na zem je zložené z UVB lúčov, ktoré zapríčiňujú vznik hyperpigmentácií, spálenie pokožky, vznik melanómu či poškodení DNA. A z UVA lúčov, ktoré podporujú starnutie kože, spôsobujú tvz. fotostarnutie kože a suchosť kože.

Ako sa máme správne zachovať, keď si znamienko zaškrabneme, poraníme?

Vhodné je použiť napríklad krém calcium panthotenicum alebo masť. Následne by ste si určite mali dať pigmentové znamienko skontrolovať u dermatológa, ktorý ho odborne pozrie a odporučí ďalší vhodný postup.

Existujú výživové prípravky na znamienka? (ako sú napríklad na pigmentové škvrny a pod.)

Najlepšie sú kvalitné opaľovacie krémy z lekárne s SPF faktorom, potom na dočasné „prekrytie" odporúčam zinkovú masť.

BRATISLAVA/Vladimíra Drábiková

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti