Mesiace po tragédii sú na dne Liptovskej Mary nebezpečné kaly. Dá sa v nej kúpať?

19 RK Kaly neodpratali.transfer.jpg_bez_watermarku_1.jpg
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Povodeň odniesla z odkaliska bývalých antimónových baní asi desaťtisíc ton ťažobného odpadu s obsahom jedovatého arzénu.

Inokedy malý potôčik prehradil strom a voda sa valila po zvážnici rovno na odkalisko. Výsledkom novembrovej povodne na Liptove bola roklina hlboká asi 10 metrov, široká 30 a dlhá približne 60 metrov.

Desaťtisíc ton kalov, v ktorých boli desaťnásobne prekročené povolené hodnoty arzénu, sa dostali do potoka a ním cez tri obce až do zátoky Liptovskej Mary.

Mesiac po havárii správca odkaliska štátny podnik Rudné bane sľúbil odstránenie do jari. Dodnes riadne zabezpečili miesto havárie, z obcí však odviezli len časť kalov, napríklad aj vo Svätom Kríži.

Kaly sú stále aj pod ďalšou obcou Gaľovany. Tam sa už potok vlieva do zátoky Liptovskej Mary. Arzén z kalov sa už dostal aj do svaloviny rýb, ktoré odchytili v zátoke a jej okolí.

Najnovšie rozbory ukázali aj 15-násobné prekročenie obvyklých hodnôt. Potápači namerali v zátoke asi dvojmetrové nánosy kalov. Začalo sa aspoň s prípravou plochy pre stroj na ich odsávanie, no s kalmi popri potoku je to ťažšie.

Rudné bane v zime nemali projekt odstraňovania kalov a teraz v období hniezdenia už musia výrub povoliť ochranári. Spolu s dĺžkou verejného obstarávania dodávateľa je vraj toto dôvod zdĺhavosti prác.

Správa národného parku tvrdí, že teraz už ustúpili a čakajú len na to, aby im Rudné bane vyznačili všetky prekážajúce stromy.

Kedy kaly zmiznú, sa zatiaľ teda nevie. Dobrou správou pred letom je aspoň to, že arzén neznečistil celú Liptovskú Maru. Podľa hygienikov je kúpanie na opačnom brehu pri Liptovskom Trnovci bezpečné.

Viac v reportáži Mária Kermieta.

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Mário Kermiet

Dôležité udalosti