Proces v kauze prípravy vraždy Volzovej: Rusková vypovedala ako prvá, podržala exmanžela

David Luiz odchádza z ihriska po udelení červenej karty..jpg
Zdroj: TV Markíza

Hlavné pojednávanie odročili na koniec septembra.

Okresný súd Bratislava II naplánoval po zrušenom aprílovom termíne v súvislosti so šírením nového koronavírusu proces v kauze prípravy vraždy Sylvie Klaus-Volzovej na štvrtok (18. 6.).

V prípade je hlavný obžalovaný bývalý riaditeľ televízie Markíza Pavol Rusko a ďalší traja spoluobžalovaní - bos skupiny sýkorovcov Róbert Lališ alias Kýbel, na doživotie odsúdený banskobystrický bos Mikuláš Černák a jeho komplic Miloš Kaštan.

Na súd sa dnes samotný Pavol Rusko nedostavil, súhlasil s konaním v jeho neprítomnosti. Takisto neprišiel ani Róbert Lališ.

Na pojednávaní vypovedali ďalší svedkovia vrátane bývalej manželky Pavla Ruska Viery Ruskovej. Tá vypovedala ako prvá, pričom svojho bývalého manžela podržala a tvrdí, že u Černáka si vraždu Volzovej neobjednal.

Zdroj: TASR - Ivan Kríž

Okrem tohto stretnutia sa Rusko, ako povedala, už s Černákom nestretol. Raz s ním telefonoval po streľbe v hoteli Danube v roku 1997. Vtedy bol v Danube postrelený východoslovenský bos Róbert Holub a Pavol Rusko si u Černáka overoval, či streľba nesúvisí s ním.

Zvláštne je podľa Ruskovej, že Černák si až v roku 2017 spomenul na údajnú objednávku vraždy Volzovej zo strany Pavla Ruska. "V roku 2002 počas lyžovačky na Štrbskom plese stretol vtedajšieho premiéra Mikuláša Dzurindu. Ten po zrážke inicioval, aby bol Černák vzatý do väzby. Prečo Černák nevyužil vtedy informáciu o objednávke vraždy, keďže vtedy moj manžel bol koaličným partnerom?" poznamenala Rusková.

Pripomenula, že Volzová bola dobrou priateľkou neskôr zavraždeného bosa skupiny sýkorovcov Petra Čongrádyho. "Pani Volzová nie je obeť, je vinníčkou celej kauzy Gamatex," vyhlásila Rusková s tým, že práve Volzová "priniesla do televízie podsvetie". Viera Rusková po svojej výpovedi zo súdu odišla.

Podľa ochrankára Naništu mal Rusko strach

Ako druhý v poradí vypovedal Branislav Naništa, ktorý s Pavlom Ruskom kedysi podnikal a bol aj jeho ochrankár. On však s Ruskom v Banskej Bystrici nebol. Počas výsluchu potvrdil indície, že Ruska mohol niekto ohrozovať.

Svedok nastúpil ako jeden z ochrankárov Ruska v roku 1997. Podľa jeho slov 90. roky boli „divoké", Pavol Rusko bol známa osobnosť a zúčastňoval sa mnohých spoločenských akcií, preto potreboval ochranku. Strážili nielen jeho, ale aj jeho dcéru, manželku, byt na Dlhých Dieloch aj samotnú televíziu.

Rusko mal podľa exochrankára obavy, nedával ich však najavo. "Náznaky boli, neriešil s nami veľa vecí. Vedeli sme, kam máme ísť a s kým," povedal. Naništa prišiel do služieb Pavla Ruska z Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií.

"Vtedy bol taký boom, že si najímali služby súkromných bezpečnostných služieb podnikatelia, ako napríklad Alexander Rezeš či Jozef Majský," dodal. Nepamätá si, že by Pavol Rusko odovzdával pred bratislavským hotelom Milošovi Kaštanovi nejaké financie.

Naništa tiež uviedol, že nebol na stretnutí exriaditeľa TV Markíza s banskobystrickým bosom Mikulášom Černákom a o údajnej objednávke vraždy vie z médií. O fungovaní mafiánskej skupiny černákovcov sa rovnako dozvedel z médií.

Po jeho výpovedi nasledovala prestávka a po nej sa pokračovalo výsluchom ďalšieho svedka Radovana Ondruša, ktorý je Ruskov bývalý vodič. Podľa jeho slov bol vzťah medzi Ruskom a Volzovou chladný.

Ondruš v Banskej Bystrici s Ruskom bol, keďže ho tam viezol. No ako sám tvrdí, v tom čase nevedel, že sa bývalý šéf televízie Markíza stretol s Černákovcami. Dozvedieť sa to mal až neskôr.

Zdroj: TV Markíza

Po Ondrušovi na pojednávaní vypovedal Róbert Bíly, šéf piešťanských piťovcov. Ako tvrdí, od zavraždeného bosa skupiny sýkorovcov Petra Čongrádyho sa dozvedel, že skupina mala záujem o TV Markíza.

Svedok poznal všetkých popredných členov skupiny sýkorovcov - Ladislava Bališa alias Dlhého Laca, Františka Borbélyho, Juraja Bílika alias Čapatého, Róberta Lališa alias Kýbla, Martina Biháriho Rusa, Viliama Rafaela alias Čierneho Vilka. Konkrétne z obžalovaných z prípravy vraždy Volzovej pozná Kýbla a Kaštana.

O ovládaní Markízy počul, no nerozumel tomu. V lete 1998 alebo 1999 začul na terase reštaurácie Bajkal od Čongrádyho, že sú nejaké problémy s Volzovou a že bola aj objednávka na jej likvidáciu. S objednávkou na jej vraždu neboli podľa neho bosovia skupiny spokojní, lebo s Volzovou mali iné zámery.

Čongrády sa mu zdôveril preto, že boli spolu v blízkom vzťahu. "Mal ku mne veľkú dôveru," povedal a priznal, že čím väčšiu trestnú činnosť spolu páchali, tým mal väčšiu dôveru. Na Markíze mal Čongrády údajne zarobiť desiatky miliónov korún a podľa svedka bol "tento bos spokojný a vyplynulo z toho, že bolo dobré, že sa napokon nerealizovala objednávka vraždy Volzovej".

Po poslednom výsluchu senát Okresného súdu (OS) Bratislava II odročil hlavné pojednávanie v kauze prípravy vraždy Volzovej na 29. septembra.

(Na súdne pojednávanie v kauze Volzová priviedli Mikuláša Černáka)

Ako predchádzajúce pojednávania v kauze, aj tento proces sa konal v Ústave na výkon väzby (ÚVV) a Ústave na výkon trestu odňatia slobody (ÚVTOS) Bratislava. Z dôvodu prijatých opatrení vydaných s výskytom ochorenia COVID-19 predseda senátu Pavol Juhás umožnil na proces vstup 12 zástupcom médií.

(Vypovedať na súd prišla exmanželka Pavla Ruska a Róbert Bíly)

Vo veci sa naposledy konalo koncom januára tohto roku. Vtedy vypovedal ako svedok prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik. Cez Kaštana sprostredkoval v roku 1997 stretnutie Pavla Ruska s bosom Černákom.

Pavol Rusko si chcel podľa Kováčika overiť, či mu niečo nehrozí. O obsahu stretnutia podľa svojich slov nevedel. Vypovedal aj bývalý ochrankár Pavla Ruska. Koncom septembra minulého roka zase vypovedala ako poškodená svedkyňa Volzová.

Prvé pojednávanie sa vo veci začalo koncom mája minulého roka. Kýbel, rovnako ako Pavol Rusko, účasť na príprave vraždy poprel. Černák a Kaštan sa k činu priznali.

(Na súdne pojednávanie v kauze Volzová priviedli Miloša Kaštana)

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Pavol Rusko

Dôležité udalosti