V prípade vraždy poslanca zo Žiaru nastal zvrat. Obžalovaný bol vyše roka vo väzbe neprávom

Ilustračná snímka.
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

V júli 2013 otriasla Žiarom nad Hronom mohutná explózia, pri ktorej zomrel mladý mestský poslanec Marek Rakovský.

Špecializovaný súd vo štvrtok oslobodil muža obžalovaného z brutálnej vraždy mestského poslanca. Podľa sudcu žiadny z dôkazov nebol dosť silný na dokázanie viny.

Zároveň skritizoval viaceré kroky polície a prokuratúry pri vyšetrovaní. Kauza výbuchu auta, pri ktorom zahynul poslanec Marek Rakovský, sa tak dostala do slepej uličky.

V júli 2013 otriasla Žiarom nad Hronom mohutná explózia. Advokát a mestský poslanec Marek Rakovský (†29) zomiera v plameňoch. Nálož v podvozku jeho auta explodovala blízko základnej školy.

Po piatich rokoch obvinili z likvidácie poslanca Petra Paľova z Veľkého Krtíša. Toho dnes justičná stráž predviedla pred senát, kde si mal vypočuť svoj ortieľ.

Už o pár minút však z rozsudku senátu špecializovaného súdu bolo jasné, že 20 mesiacov sedel vo väzbe nevinný človek. Paľova spod obžaloby oslobodili.

Sudca ho zároveň ihneď prepustil aj z väzby, a tak muž, obžalovaný z úkladnej vraždy, ktorému hrozilo až doživotie, odkráčal zo súdu ako slobodný človek.

Prokurátor sa voči rozsudku odvolal, nie je tak ešte právoplatný. Sudca svoje rozhodnutie zdôvodňoval takmer dve hodiny, pričom nešetril kritikou.

Najprv obžalobe vytkol, že stále neprišla s jasným motívom vraždy ani vysvetlením, prečo by mal Paľov záujem mladého poslanca odstrániť, a či si jeho vraždu niekto objednal.

Prokuratúra obžalobu, podľa ktorej mal Paľov pod auto umiestniť 800-gramovú trhavinu a na diaľku ju odpáliť, postavila na pachovej stope, ktorá sa našla na mieste výbuchu a výpovedi utajeného svedka.

Tú súd označil za nedôveryhodnú a nedostatočnú. Senát rovnako spochybnil aj odobratie pachových stôp.

Ak oslobodzujúci verdikt potvrdí aj najvyšší sud, vražda poslanca zostane neobjasnenou. Prokurátor však tvrdí, že na tomto prípade naďalej pracujú.

Viac v reportáži Reného Medzihradského.


Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

PEZINOK/mm

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme žiar nad hronom

Dôležité udalosti