Pred rokmi ju zbili pre farbu pleti, svedkovia iba odvracali pohľady. Ospravedlnenie prišlo až v týchto dňoch

primárka Adriana Tomeková.
Zdroj: Teleráno

Keď svoj nepríjemný zážitok oprášila na sociálnej sieti, začali sa jej ľudia ospravedlňovať.

Dominika Dongová má mamu Slovenku a otca z Afriky.  Práve jej vzhľad, konkrétne odtieň pokožky, je zdrojom rasistických útokov, ktorých obeťou bola už mnohokrát. Na škole, i na ulici.

Obeť rasistického útoku

„S rasizmom som sa stretávala už od svojho útleho detstva. Prevažne to bolo vo forme posmeškov a vylučovania z kolektívu. Podobné správanie vo vás evokuje pocit, že s vami niečo nie je v poriadku. Začnete si o sebe myslieť, že vy ste tá zlá," opísala v Teleráne svoje skúsenosti Dominika.

Najhorší z útokov prišiel na jednej z letných terás. Približne s desiatimi kamarátmi popíjali drinky a bavili sa. Neďaleko od nich si k stolu prisadla iná skupina mladých ľudí, oblečených v čiernom s vyholenými hlavami a kanadami na nohách.

Prečítajte si aj: Milióny ľudí sa na sociálnych sieťach zapojili do online akcie proti rasizmu

„Už na prvý pohľad bolo jasné, o akú skupinu ide. Nachádzal sa tam aj môj sused, ktorého som poznala. Mával vyhrotené, často nacistické názory. Ja ani moja rodina sme však s ním nikdy problémy nemali," spomínala ďalej.

Pred samotným fyzickým útokom čelila Dominika opäť tým slovným. Skupina na ňu začala pokrikovať, aby sa vrátila, odkiaľ prišla, čierna huba a pod.

Všetko sa zvrtlo, keď sa z "nepriateľskej" partie odčlenili dve ženy. „Pristúpili ku mne a jedna z nich do mňa sotila s otázkou, či som ich nepočula, že mám odísť. Následne ma opäť sotila a zahnala sa. Aj keď som sa snažila ujsť, dobehli ma, chytili a začali do mňa kopať," pokračovala.

Prečítajte si aj: Rasizmus a xenofóbia neobchádza ani Slovensko. Manželia nám porozprávali o svojej skúsenosti

Na terase sa v tom čase nachádzalo približne 60 ľudí, nikto sa jej však nezastal. Po jej výkrikoch a prosení jej prišiel na pomoc iba jeden človek zo skupiny jej kamarátov.

Pocity

O tomto incidente nedokázala hovoriť celé rokov. Cítila, že zlyhala. Mala pocit, že ona je tá zlá, iná, má v sebe chybu. Otvoriť túto tému dokázala iba prednedávnom. Uvedomila si, že im odpustila a svoj príbeh zverejnila na sociálnej sieti.

Po zverejnení videa jej začali chodiť mnohé správy, dokonca aj od ľudí, ktorí boli v danej situácii na terase s ňou. Začali sa jej ospravedlňovať, že nezasiahli. Ovplyvnil to vraj ich vlastný strach.

Dominikino rozprávanie a reakciu odborníčky si môžete vypočuť tu:


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Rasizmus

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.